Kalendarz

Kulturalne lato w Państwowym Muzeum Etnograficznym

2010.06.11 11:40 , aktualizacja: 2010.06.23 09:25

Autor: Na podst. mat. PME oprac. Elwira Kasprzak, Wprowadzenie: Elwira Kasprzak

Druga połowa czerwca zapowiada się bardzo interesująco w PME. Warto przyjąć zaproszenie muzeum. Już niebawem otwarte zostaną nowe wystawy. Na pierwszej z nich zobaczymy sztukę mongolską – zabytki zaliczane do klasy zerowej. Druga opowiadać będzie o dawnych osadnikach dorzecza Wisły – Olędrach. Pod względem filmowym będzie również ciekawie. Etnokino zaprasza na popołudniowe seanse.

 

Wystawa „Medytacje. Sztuka Dzanabazara i jego szkoły”

Po raz pierwszy w Europie, a dokładnie w stolicy Polski, będzie można podziwiać dzieła mistrza Dzanabazara oraz jego szkoły. Polska wystawa mongolskiego geniusza dłuta, otwarta w dniach 29 czerwca – 29 lipca br., jest owocem współpracy Państwowego Muzeum Etnograficznego z Ambasadą Mongolii w Polsce oraz Muzeum Sztuk Pięknych im. Dzanabazara w Ułan-Bator. Uświetni ona 60-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Mongolią.

Dzanabazar (mong. Öndör Geγeeṅ Zanabazar, tyb. Khal kha rje btsun dam pa), nazywany przez badaczy Zachodu Leonardem da Vinci Wschodu, był wybitnym mongolskim politykiem XVII stulecia, głową państwa, dyplomatą, przywódcą duchowym, filozofem, poliglotą, lingwistą, poetą, tłumaczem oraz artystą.

 

• Wystawa plenerowa „Bobry Pana Boga. Zapomniany świat Olędrów”

Plac Małachowskiego przed PME stanie się przestrzenią kultury olęderskiego osadnictwa w dolinie Wisły, a także historii 300-letniej koegzystencji Polaków, Holendrów i Niemców na Mazowszu. Ekspozycja zwraca uwagę na tragiczny stan zabytków olęderskich oraz zanikanie tej bogatej tradycji. Stara skłonić do refleksji nad mazowieckim dziedzictwem kulturowym, który nie jest monolitem, lecz barwną mozaiką wielu kultur. Ekspozycja, zaplanowana między 25 czerwca a 31 sierpnia br., jest pierwszym etapem projektu, mającego na celu stworzenie przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie kolekcji olęderskiej, która pozwoli ocalić pamiątki po tej niezwykłej, ginącej obecnie kulturze. Towarzyszyć jej będą imprezy zarówno dla dzieci (m.in. warsztaty wikliniarskie i zdobienia kafelków), jak i dla dorosłych (w formie gier planszowych i terenowych).

 

• Etnokino

Wspólny projekt Fundacji „Filmowa Warszawa” i Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, zainicjowany w lipcu ubiegłego roku, ma już swoich stałych odbiorców. Prezentuje najnowsze filmy fabularne, szczególnie te, które opowiadają o innych krajach i odmiennych kulturach, a także najciekawsze dokumenty, filmy podróżnicze i klasykę kinową. W czerwcu wydarzeniem specjalnym będą pokazy przedpremierowe filmu „Amalia. Królowa Fado” (reż. Carlos Coelho da Silva). Opowiada on o losach najsłynniejszej portugalskiej śpiewaczki fado, Amalii Rodrigues, porównywanej do Edith Piaf i Billy Holiday. Dzięki swojemu talentowi rozsławiła kulturę portugalską, dzięki czemu wielu uważało ją za ambasadora Portugalii. Zapraszamy 15 i 17 czerwca br. o godz. 20.00. Pełny repertuar znajduje się na stronie PME http://ethnomuseum.website.pl/doc_pletnokino.html?PHPSESSID=kikp3q29su0gqd4vohogb5e660

 

• Drugie tournee w Polsce Ani Choying Drolma

Wykonawczyni mantr i pieśni buddyjskich jest córką uchodźców tybetańskich. Kiedy skończyła 13 lat, wstąpiła do klasztoru Nagi Gompa. Jej edukacja i duchowy rozwój odbywał się pod przewodnictwem Tulku Urgyena Rinpoche. Uczyła się buddyjskich medytacji, śpiewania mantr, rytuałów i ceremonii. Od kilkunastu lat pracuje na rzecz w rozwoju i edukacji kobiet, wspiera naukę mniszek, pokazując im jak ważne jest to, aby pracowały i rozwijały się nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych ludzi. Ani Choying Drolma jest uznaną międzynarodową wykonawczynią mantr i pieśni buddyjskich. Koncertuje często w Europie i USA. Nagrała też trzy płyty popowe w języku nepalskim. Jej koncerty odbędą się 22 czerwca br. o godz. 20.00 i 23 czerwca br. o godz. 18.00. Całkowity dochód ze sprzedaży płyt i z koncertów przeznaczona zostanie na działalność charytatywną.

 


Państwowe Muzeum Etnograficzne mieści się w Warszawie przy ul. Kredytowej 1, szczegółowe informacje na stronie www.ethnomuseum.pl

Liczba wyświetleń: 239

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.