Kalendarz

Tradycyjny teatr jawajski jako instytucja

2010.07.02 10:55 , aktualizacja: 2010.07.02 11:00
Autor: PME w Warszawie, Wprowadzenie: Elwira Kasprzak

Pod takim tytułem 6 lipca br. o godz. 19.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się spotkanie z Marią Szymańską, studentką IEiAK oraz absolwentką Muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Wayang Orang Sriwedari to jeden z ostatnich działających jeszcze na Jawie tradycyjnych teatrów aktorskich. Wywodzi się ze sztuki powstałej na dworze w Surakarcie. Po wyjściu poza mury pałacu stał się rozrywką popularną, dostępną szerokiej publicznościi stopniowo ulegał komercjalizacji.W latach 70. XX w. przeżywał niezwykły rozkwit, który jednak zakończył się wraz z upowszechnieniem telewizji i innych masowych rozrywek.

 

Prezentacja poświęcona jest historii teatru Wayang Orang Sriwedari jako instytucji oraz różnorodnym rolom, które pełnił jako teatr tradycyjny od czasów powstania po współczesność. Prześledzimy, jak zmieniały się zasady jego funkcjonowania, status występujących w nim artystów, oceny widzów, a także, jaka jest współczesna kondycja teatru oraz przed jakimi problemami i wyzwaniami staje tego typu placówka kulturalna na początku XXI wieku.

 

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną fragmenty filmów nagranych w czasie prób teatralnych i spektakli, a także dokumentacja fotograficzna oraz fragmenty wywiadów przeprowadzonych podczas badań w 2008 roku. Prezentacją realizowana jest w ramach projektu MŁODA ANTROPOLOGIA.

 


MŁODA ANTROPOLOGIA jest przedsięwzięciem skierowanym do studentów oraz absolwentów, którzy chcieliby podzielić się swoimi inicjatywami badawczymi z szerszą publicznością. Interesuje nas, w jakich kierunkach rozwija się współczesna antropologia i jakie są jej dzisiejsze odsłony? Jakie wątki interesują młodych badaczy, jakie szkoły i teorie okazują się najbardziej inspirujące w opisie dzisiejszej rzeczywistości kulturowej? Nieformalne spotkania w muzealnej kluboksięgarni Bílý Koníček, wzbogacone o multimedialne zaplecze, staną się pretekstem do zaprezentowania różnorodnych antropologicznych wątków i problemów, umożliwią wymianę poglądów, stworzenie mapy zainteresowań i inicjatyw badawczych „młodej antropologii”.

 

Zapraszamy do nadsyłania propozycji wystąpień.

Cenimy interdyscyplinarność i otwartość myślenia.

Zespół Edukacji Dorosłych, tel. (022) 8277641 w. 261

e-mail:

 

Liczba wyświetleń: 303

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.