Kalendarz

Rocznica bitwy pod Mławą 1939

2010.08.10 10:15 , aktualizacja: 2010.08.20 13:54
Autor: Urszula Sabak, Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. arch. UM w Mławie

Ogromne zaangażowanie ludzi, sprzętu, starania organizacyjno-logistyczne sprawiły, że  mławska inscenizacja walk jest jedną z największych w kraju rekonstrukcji bitew z II wojny światowej. Planując ostatni weekend sierpnia, warto pamiętać o Mławie i uczczeniu pamięci 864 poległych tam żołnierzy.

 

Przedsięwzięcie historyczno-kulturalne „Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą” ma upamiętnić 71. rocznicę walk 20. Dywizji Piechoty z przeważającymi siłami nieprzyjaciela w dniach 1-4 września 1939 roku podczas bitwy granicznej na przedpolu Mławy. Organizatorem trzeciej rekonstrukcji bitwy jest Urząd Miasta Mławy. Zainteresowanych zapraszamy 27 sierpnia do centrum miasta Mławy, gdzie zaplanowano piknik militarny. Wśród atrakcji będą pokazy sprzętu i występ Orkiestry Reprezentacyjnej, będzie też można zobaczyć przyjęcie meldunku przez przedstawiciela Ministerstwa Obrony Narodowej, salwę honorową, defiladę, a także obejrzeć widowisko historyczne pt. „Mława zawsze wierna Rzeczypospolitej”. Natomiast 28 sierpnia uroczystości przeniosą się już na pole bitwy pod Mławą w Uniszkach Zawadzkich. Znajduje się ono 5 km od Mławy przy drodze krajowej Nr 7 (Warszawa-Gdańsk), 300 m za Pomnikiem Piechura w rejonie dwóch oryginalnych schronów bojowych Wojska Polskiego z września 1939 roku. Rekonstrukcja bitwy oparta będzie o odtworzone pozycje w rejonie schronów bojowych Wojska Polskiego W widowisku weźmie udział około 200 rekonstruktorów oraz 150 aktorów z jedynej w Polsce Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej. Również tutaj zaplanowano piknik militarny, pokazy dynamiczne sprzętu wojskowego oraz występ Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

 

Widzowie mogą zwiedzać pozycje i pole bitwy już kilka dni przed rekonstrukcją, oglądając przygotowania, budowę pozycji i próby działań wojennych. Pole walk w maksymalnym stopniu będzie przypominać klimatem i scenografią koniec lat trzydziestych XX wieku.

 

www.bitwa1939.mlawa.pl

e-mail:

Liczba wyświetleń: 397

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.