Kalendarz

Wystawa „Zamek w Ciechanowie – przeszłość na nowo odkryta”

2010.10.07 14:05

Autor: Marek Janusz Piotrowski, komisarz wystawy, Wprowadzenie: Urszula Sabak

To tytuł ekspozycji, która jest próbą odpowiedzi na pytanie: Czy wszystko już wiemy o zamku w Ciechanowie? Burzliwą historię Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie możemy poznawać do 16 stycznia 2011 r. Jak się okazuje jest ona wiernym odbiciem losów Mazowsza, narodu i państwa polskiego.

 

Zbudowany, prawdopodobnie, w drugiej połowie XIV w., usytuowany na niedostępnym terenie bagnistej doliny rzeki Łydyni, zaprojektowany został jako imponująca siedziba książęca. Warto wiedzieć jednak, że w pierwszej fazie budowy (czyli przez ponad trzydzieści lat) w momentach zagrożenia był schronieniem dla ludności szybko rozwijającego się miasta.

 

Początek XV w. przyniósł zasadnicze zmiany w dziejach Ciechanowa. Odsunięcie granicy mazowiecko-krzyżackiej na północ, gospodarczy i militarny upadek zakonu krzyżackiego, zaważyły na decyzji księcia Janusza I o przebudowaniu zamku na rezydencję książęcą. Prace zakończono w końcu lat dwudziestych tegoż wieku. Nastąpił okres ponad stuletniej świetności miasta i zamku. Koniec politycznej niezależności Mazowsza w chwili wygaśnięcia linii Piastów mazowieckich (1526 r.), rządy starostów królewskich spowodowały stopniową dewastację obiektu. Krótki okres działalności królowej Bony, wbrew obiegowej opinii, nie przyniósł zasadniczych zmian. Spalony w czasie wojen szwedzkich, w drugiej połowie XVII w. nigdy nie został odbudowany. Potężna, romantyczna ruina stała się symbolem chwalebnej przeszłości narodu.

 

Od roku 2003 na zamku ponownie prowadzone są prace archeologiczne. Ich rezultaty, w wielu wypadkach, odbiegają od dotychczasowych ustaleń naukowców.

 

Na otwarcie wystawy zapraszamy 12 października br. o godz. 17.00 do Spichlerza przy ul. Kazimierza Wielkiego 11 b w Płocku. Ekspozycję przygotowało Muzeum Szlachty Mazowieckiej we współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym.

Liczba wyświetleń: 272

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.