Kalendarz
Zamek w Ciechanowie w świetle najnowszych badań – konfrontacje historyczne
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kazimierza Wielkiego 11B – Spichlerz zaprasza 9 listopada br. na kolejne konfrontacje historyczne. Spotkanie poświęcone będzie 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
Zaprezentowana zostanie historia pogranicza krzyżacko-mazowieckiego w przededniu wybuchu wojny ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia zamku w Ciechanowie, który po zastawieniu przez księcia Siemowita IV w 1384 r. Zawkrza strzegł północnych rubieży Mazowsza.
Początki ciechanowskiej warowni sięgają prawdopodobnie drugiej połowy XIV w., a za inicjatora i fundatora budowy uznaje się księcia Siemowita III (1355-1381). Zamek wzniesiony został na planie prostokąta o wymiarach 48 x 57 m, wśród mokradeł rzeki Łydyni, a dostępu do jego bram strzegły umieszczone od południa dwie cylindryczne wieże. W początkowym etapie pełnił on funkcję refugialną, dając schronienie w razie niebezpieczeństwa mieszkańcom miasta i okolic. Rozbudowę zamku kontynuował następnie Janusz I (1379-1429), który w 1400 roku przeniósł w pobliże murów zamkowych miasto oraz potwierdził jego przywileje. Wtedy to najprawdopodobniej w części północnej zamku wybudowano jednokondygnacyjny tzw. „Duży Dom”, w którym znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne, gospodarcze oraz kaplica, a w części południowej tzw. „Mały Dom” będący pomieszczeniami dla straży pilnującej bramy. Ciechanowska warownia miała służyć zarówno podniesieniu znaczenia prestiżu ambitnego księcia, jak również umocnieniu mazowieckiej granicy, zwłaszcza od strony zaborczego państwa krzyżackiego. O skali tego zagrożenia może świadczyć porwanie przez Krzyżaków w 1404 roku przebywającego na łowach w Opinogórze księcia Janusza.
O początkach i znaczeniu ciechanowskiego zamku opowie Marek Janusz Piotrowski, archeolog oraz kustosz w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Zaprezentuje wyniki najnowszych badań archeologicznych prowadzonych w związku z planowaną rewitalizacja obiektu, które rzucają zupełnie nowe światło na jego historię.
Wstęp wolny!
Program:
Godzina 13.00– prelekcja mgr Marka Janusza Piotrowskiego kustosza Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechnowie (dla młodzieży szkolnej)
Godzina 17.00– wykład mgr Marka Janusza Piotrowskiego kustosza Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechnowie (dla wszystkich)
Liczba wyświetleń: 345
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.