Kalendarz

Konferencja pt. „Integracja danych geodezyjno-kartograficznych”

2010.12.02 15:10 , aktualizacja: 2011.01.04 13:06

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

8 grudnia br. w Hotelu Lord w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Integracja danych geodezyjno-kartograficznych”, realizowana w ramach Projektu „Wypracowanie i wdrożenie innowacyjnych metod integracji danych katastralnych, mapy zasadniczej i Bazy Danych Topograficznych oraz modernizacja usług publicznych świadczonych przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną” współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

W pierwszej części spotkania Pan Jon Arne Trollvik z The Norwegian Mapping and Cadastre Authority przedstawi doświadczenia norweskiej służby geodezyjnej i kartograficznej w budowie krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. O wyzwaniach, stojących przed polską Służbą Geodezyjną i Kartograficzną oraz o roli Projektu w tych zadaniach opowie Główny Geodeta Kraju – Pani Jolanta Orlińska.

 

W dalszej części organizatorzy przedstawią dotychczasowe wyniki Projektu, który wkracza właśnie w decydującą fazę realizacji, zastosowane technologie informatyczne oraz identyfikowane procesy biznesowe zachodzące w środowisku Służby Geodezyjnej i Kartograficznej oraz przy tworzeniu krajowej infrastruktury informacji przestrzennej.

 

W ramach Projektu opracowano zintegrowany model danych dla mapy zasadniczej, ewidencji gruntów i budynków, geodezyjnej sieci uzbrojenia terenu, rejestru cen i wartości nieruchomości oraz bazy danych obiektów topograficznych. Model ten podlega ewolucji podczas prac prowadzonych przez Głównego Geodetę Kraju, zmierzających do wprowadzenia aktów wykonawczych do ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne.

 

Model ten stanowi podstawę dla projektowanych i wdrażanych systemów teleinformatycznych do:

  • zarządzania (aktualizacji, udostępniania i przyjmowania danych - także przez Internet, płatności internetowych, raportowania i statystyki) danymi geodezyjnymi gromadzonymi na poziomie powiatowym;
  • zarządzania bazą danych obiektów topograficznych na poziomie wojewódzkim, obejmującą między innymi procesy i procedury bieżącej (on-line) aktualizacji na podstawie danych pochodzących z zasobów powiatowych oraz innych rejestrów publicznych. 

 

Obecnie w/w systemy są w zaawansowanej fazie wykonania. Ich opracowanie poprzedzone było analizą stanu istniejącego i potrzeb użytkowników. Filozofia funkcjonowania systemów jest oparta o mechanizmy modelowania danych, architekturę SOA, Szynę Procesów Biznesowych (ESB) oraz usługi sieciowe wms/wfs/wcs/csw. Założenia budowy systemów uwzględniają uniwersalność i niezależność aplikacji, możliwość jej skutecznego dzielenia, rozbudowywania, wdrażania całości lub wybranych elementów oraz zapewnienie komunikacji z innymi systemami. Komunikacja będzie się opierać na rozwiązaniach informatycznych wykorzystujących zestandaryzowane na poziomie światowym usługi przestrzenne. Stosowany będzie światowy język wymiany danych przestrzennych – GML.

 

Prawo własności do opracowanych systemów informatycznych przynależeć będzie do Głównego Geodety Kraju.

 

Udział w konferencji jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy! W razie pytań prosimy o kontakt na adres e-mail: konferencja_integracja@bgwm.pl

Liczba wyświetleń: 537

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.