Kalendarz

„W krainie smoków, gór, chmur i wodospadów…Krajobraz według Liao Ci Fu”

2011.01.11 09:00 , aktualizacja: 2011.01.11 14:22

Autor: Państwowe Muzeum Etnograficznego, Wprowadzenie: Urszula Sabak

Dzięki Państwowemu Muzeum Etnograficznemu w Warszawie mamy możliwość przenieść się do kraju pełnego egzotyki i niewątpliwego uroku. Mistyczne krajobrazy malarza Liao Ci Fu można oglądać od 12 stycznia, otwarcie wystawy odbędzie się o godz. 19.00. W trakcie trwania ekspozycji przygotowano też wiele innych atrakcji.

 

Nowa wystawa została przygotowana we współpracy z Przedstawicielstwem Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Warszawie. Liao Ci Fu, autor wszystkich dzieł jest wybitnym przedstawicielem stylu malarskiego Shan shui, a jego prace po raz pierwszy zostaną pokazane w Europie.

 

Shan shui dosłownie znaczy „góra-woda” i taka tematyka dominuje w przedstawieniach tego stylu. Góry w mentalności chińskiej zawsze postrzegane były jako święte miejsca, gdzie swoje domy mają nieśmiertelne dusze. Zainteresowania filozoficzne i mistyczne konotacje z naturalizmem, mogły przyczynić się do powstania i rozwoju malarstwa pejzażowego w Chinach. Obrazy Shan shui  to przedstawienia nie tego co malarz widzi w naturze, ale raczej przedstawienie tego, co o niej myśli.

 

Zasady malarstwa pejzażowego Shan shui  podlegają rygorystycznym, niemal mistycznym wymaganiom równowagi pomiędzy kompozycja a formą. Kompozycja musi być zgodna z teorią pięciu elementów reprezentujących różne części świata przyrody, a te z kolei różną kolorystykę. Elementy w pozytywnej interakcji winny być stosowane razem np. ziemia i ogień malowane przez pejzażystę w tonacji żółci i czerwieni, natomiast elementy o negatywnej interakcji, jak ogień i woda, nie powinny być używane razem. Góry, rzeki, wodospady malowane są głównie tuszem, rzadziej przy użyciu konwencjonalnych farb.

     

Styl Shan shui stał się inspiracją dla innych dziedzin sztuki i znalazł swoje odzwierciedlenie w poezji, w animacji i filmie, a także w ogrodnictwie i architekturze krajobrazu.

 

Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia dla dorosłych i dla dzieci:

  1. Wykład mistrza Liao Ci Fu na temat stylu malarskiego Shan shui – 13 stycznia (czwartek) o godzinie 18.30;
  2. Warsztaty malarskie stylu Shan shui – 14 i 15 stycznia w piątek (początek godz.18.30) i sobota (początek godz. 12.00)
  3. Huczne obchody Nowego Roku Chińskiego – w nocy z 3 na 4 lutego 2011 r.
  4. Warsztaty dla dzieci – wycinanki chińskie – 2 lutego (środa) o godz. 16.30

 

Wystawa jest czynna do 11 lutego 2011 r.

Liczba wyświetleń: 757

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.