Kalendarz
Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do udziału konkursie na najpiękniejszą, tradycyjną palmę wielkanocną. Uczestnictwo mogą zgłosić wszyscy – niezależnie od wieku – osoby indywidualne, grupy, koła i stowarzyszenia. Finał 17 kwietnia br.
Celem konkursu jest budowanie tożsamości regionalnej, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palm w obrzędowości ludowej oraz pobudzanie lokalnej aktywności twórczej.
Aby wziąć udział w konkursie wystarczywykonać tradycyjną palmę wielkanocną (nie większą niż 3 metry). Do jej przygotowania należy wykorzystać tworzywa naturalne i tradycyjne formy zdobienia. Jury oceniać będzie estetykę wykonania pracy, walory artystyczne oraz dobór odpowiednich materiałów i elementów zdobniczych. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród nastąpi 17 kwietnia podczas Niedzieli Palmowej w skansenie.
Nagrody za najładniejszą, tradycyjną palmę wielkanocną (I, II i III miejsce) zostaną przyznane w dwóch kategoriach – indywidualnej i zbiorowej. Goście, którzy odwiedzą skansen podczas Niedzieli Palmowej obejrzą i ocenią palmy wykonane przez uczestników konkursu. Każdej konkursowej palmie zostanie przypisany numer i za pomocą kuponów konkursowych będzie można oddać swój głos. Dla autora najładniejszej tradycyjnej palmy mazowieckiej przewidziana jest Nagroda Specjalna Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.mwmskansen.pl
Dawniej palmy wykonywano je z zielonych gałązek, gdyż symbolizowało to życie, siły witalne, radość i coroczną odnowę roślin. Wierzono również, że palmy posiadały dobroczynne właściwości. Osiągały je dzięki gałązce wierzbowej, która przeważnie już o tej porze obsypana była pięknymi, srebrnymi baziami. W religii chrześcijańskiej gałązka wierzby symbolizowała zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Zdobiono ją również innymi zielonymi roślinami, np. używano cisinę (podobno posiadała właściwości lecznicze), gałązki borówek, bukszpan, barwinek. Dodawano sztuczne lub suszone kwiaty oraz wstążeczki. Gotowe, kolorowe palmy święcono w kościele. Następnie po nabożeństwie zabieranojedo domu i kropiono nimi chałupę, obejście i bydło w oborze. Uderzano się lub chociaż dotykano palmami aby przekazywać sobie ich życiodajną moc. Gładzono nimi boki krów, a nad ich głowami wykonywano znak krzyża. Palmą uderzano również krowy , które po raz pierwszy wychodziły wiosną na pastwisko, aby dobrze się doiły i pasłyoraz żeby czarownice nie odbierały im i nie psuły mleka.
Liczba wyświetleń: 965
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.