Komunikaty

Konkurs Scenariuszowy Hartley-Merrill: zgłoszenia do 31 stycznia. Nagroda Specjalna za inspiracje mazowieckie!

2010.01.19 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

Zapraszamy do zgłaszania prac na Konkurs Scenariuszowy Hartley-Merrill 2010. Zgłoszenia należy przysyłać do 31 stycznia 2010.

W tegorocznej edycji Konkursu oprócz Nagrody Głównej (20 000 PLN) i Nagrody Specjalnej HBO (5 000 PLN), przyznana zostanie również Nagroda Specjalna Marszałka Województwa Mazowieckiego w wysokości 10 000 PLN.

UWAGA! Nagroda Specjalna Marszałka Województwa Mazowieckiego w wysokości 10 000 PLN zostanie przyznana scenariuszowi filmu zainspirowanemu, związanemu tematycznie z Mazowszem albo dziejącego się na Mazowszu.

Konkurs przeznaczony jest dla debiutantów oraz autorów, którzy mają w swoim dorobku nie więcej niż jeden zrealizowany scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego. Organizatorzy zachęcają do proponowania scenariuszy o tematyce uniwersalnej, zawierające wątki kulturowe, związane z krajem lub regionem pochodzenia autora.
Zgłoszenie musi zawierać: 1 nieoprawiony oraz 2 oprawione egzemplarze scenariusza do 125 stron oraz synopsis (streszczenie fabuły) – maks. 2 strony (koniecznie z dołączonym plikiem na płycie CD / DVD). Teksty powinny być podpisane Godłem oraz – w celu ochrony praw – tekstem: „praca konkursowa Hartley-Merrill 2010”. Do zgłoszenia należy dołączyć kopertę również opatrzoną Godłem i zawierającą dane autora (imię, nazwisko, adres, telefon i adres e-mail oraz podpisaną zgodę na przetwarzanie danych osobowych). Zgłoszenia należy składać/nadsyłać w nieprzekraczalnym terminie 31 stycznia 2010 pod adres: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, 00-724 Warszawa, ul. Chełmska 21; tel/fax (0-22) 851 10 56; dodatkowe informacje: info@wajdaschool.pl oraz www.wajdaschool.pl . Przy redagowaniu scenariusza należy uwzględnić ogólnie przyjęte zasady konstruowania scenariusza filmowego. Organizatorzy zalecają rozmiar czcionki 12 pt. i odstępy między wierszami na 1,5 lub 2 linijki.

Szkoła Andrzeja Wajdy powoła Jury, złożone z przedstawicieli polskiego przemysłu filmowego, które wytypuje laureatów Nagród Specjalnych oraz zwycięzcę polskiej edycji konkursu.

Zwycięskie scenariusze poprzednich edycji Konkursu odnoszą międzynarodowe sukcesy; nagrody w konkursie Hartley-Merrill przyczyniają się też do realizowania na ich podstawie filmów – są wśród nich: wielokrotnie nagradzany „Bandyta” Cezarego Harasimowicza; „Stacja” Piotra Wereśniaka, „Komornik” Grzegorza Łoszewskiego; który, wyreżyserowany przez Feliksa Falka, zdobył Złote Lwy w Gdyni w 2005 roku; „Rozmowy nocą”, według nagrodzonego Nagrodą Specjalną Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej scenariusza Karoliny Szymczyk-Majchrzak (premiera w lutym 2008), czy „Moja krew” Marcina Wrony (wg scenariusza „Tamagotchi”, którego współautorką jest Grażyna Trela) – film miał premierę na tegorocznym festiwalu w Koszalinie. Obecnie w fazie realizacji są trzy filmy według zwycięskich scenariuszy: „Zdjęcie” Macieja Adamka, „Z miłości” Anny Jadowskiej oraz uhonorowany w ubiegłym roku Nagrodą Specjalną HBO „Lęk wysokości” Bartka Konopki i Piotra Borkowskiego. W zeszłym roku zwyciężył scenariusz Adama Baumana pt. „Potrójna misja”. W 2008 roku zwyciężył scenariusz pt. „Letnie przesilenie” Michała Rogalskiego, który następnie zajął drugie miejsce w Edycji Międzynarodowej Konkursu. W poprzednich edycjach zwyciężyły scenariusze: „Tamagotchi” Marcina Wrony i Grażyny Treli (rok 2007) oraz „Zdjęcie” Macieja Adamka (rok 2006). Oba te teksty zdobyły następnie trzecie miejsca w edycji międzynarodowej.

Konkurs Hartley-Merrill od wielu lat daje początkującym scenarzystom szansę zaistnienia na rynku filmowym i znalezienia kontaktu z zainteresowanymi producentami. Często staje się pierwszym – i najważniejszym – krokiem na drodze do realizacji filmu. Dla producentów stanowi z kolei gwarancję rzetelnej oceny – jurorzy oceniający prace i wyłaniający zwycięzców to czołowi polscy filmowcy, dziennikarze i konsultanci scenariuszowi.

Konkurs Hartley-Merrill jest jednym z najbardziej znanych konkursów scenariuszowych. Obecnie organizowany jest w 21 państwach – m.in. Polsce (od 1992), Czechach, Słowacji, Węgrzech, Nowej Zelandii, Kubie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Meksyku, Argentynie i Peru. Nagroda ma zachęcać scenarzystów do pisania scenariuszy o tematyce uniwersalnej, mogącej zainteresować światową publiczność. Realizacji doczekało się wiele tekstów, zarówno zwycięskich, jak i tych, które zajęły dalsze miejsca. Jeden film był nominowany do Oskara, jeden wygrał Festiwal w Sundance, a liczne zdobywały laury na festiwalach w krajach pochodzenia.

Organizatorem konkursu jest Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 41 kB, Liczba pobrań: 234, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 375

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.