Komunikaty

Mazowsze – region partnerski Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2010

2010.09.20 09:30 , aktualizacja: 2010.09.29 16:15

Autor: Ewelina Filipek, Wydział Marketingu Terytorialnego, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Mazowsze…

 

Mazowsze to duże i zasobne województwo, region pełen niezwykłych krajobrazów, obfitujących we wspaniałe skarby przyrody i ciekawe zabytki. Województwo Mazowieckie jest największe w Polsce i posiada największą liczbę ludności. Centralne położenie regionu, oraz fakt posiadania w swoich granicach Warszawy, decydują o wyjątkowym znaczeniu Mazowsza w skali całego kraju i Europy. To najlepiej rozwinięty region Polski. Rozbudowana sieć drogowa i kolejowa łączy Mazowsze z pozostałymi regionami kraju. Dzięki łatwemu dostępowi do naturalnych dóbr, a zarazem do wszelkich udogodnień cywilizacyjnych, stanowi atrakcyjny teren inwestycyjny. Województwo posiada jeden park narodowy (Kampinoski Park Narodowy), 9 parków krajobrazowych (z tego 4 przekraczają granice województwa), 177 rezerwatów przyrody oraz kilka tysięcy pomników przyrody. Jest to także teren bogaty w piękne dwory, pałace i zamki. Wiele kościołów, klasztorów, skansenów i muzeów zdobi teren Mazowsza, wpływając znacząco na jego atrakcyjność turystyczną. Na Mazowszu można zwiedzić liczne zabytki techniki m.in. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, które posiada jedną z największych w Europie kolekcji taboru wąskotorowego, czy też zespół urbanistyczno-architektoniczny z okresu rewolucji przemysłowej w Żyrardowie. Turystów przyciągają także pozostałości fortec w Warszawie, Modlinie i Zegrzu. Spośród nekropolii Mazowsza należałoby wspomnieć o Palmirach, warszawskich „Starych” i „Wojskowych” Powązkach oraz cmentarzu żydowskim na ul. Okopowej. Wśród zabytków sakralnych na pierwszym miejscu należy wymienić katedrę w Płocku, której najstarsze zachowane partie murów powstały w pierwszej połowie XII wieku oraz opactwo kanoników regularnych w Czerwińsku. Najbardziej znane na Mazowszu zamki znajdują się w Ciechanowie, Liwie, Czersku i Iłży. Zaś w Pułtusku, mieście należącym przez wieki do biskupów płockich, na szczególną uwagę zasługuje dawny zamek biskupów, gdzie obecnie mieści się Dom Polonii oraz najdłuższy w Europie rynek. Zapraszamy także do zwiedzenia naszych muzeów, które rozproszone są po całym Mazowszu. Warto zwiedzić Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu, które mieści się w szydłowieckim zamku, jednej z najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, położone na ponad 60 ha nad rzeką Sierpienicą, w skład którego wchodzi 10 zagród chłopskich, karczma, kuźnia, olejarnia, wiatrak i kaplica, Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie zobaczymy zespół budynków wiejskich, obiektów sakralnych, dwór szlachecki, szkoły i karczmy oraz zespół małomiasteczkowy czy wreszcie Muzeum Kultury Kurpiowskiej, umiejscowione w neoklasycystycznej kamiennicy, wybudowanej w latach dwudziestych dziewiętnastego stulecia na potrzeby poczty. Nie można nie wspomnieć o Muzeum Mazowieckim w Płocku, znajdujące się w kamienicy przy Tumskiej 8. W jej wnętrzu można obejrzeć wystawę w całości poświęconą secesji sztuce Młodej Polski.

 

Stoisko Mazowsza…

 

Tegoroczna prezentacja odwołuje się do 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Na Stoisku Samorządu Województwa Mazowieckiego przedstawiamy ofertę turystyczną województwa, zachęcając do poznania jego walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Prezentujemy największe miasta regionu, najciekawsze szlaki turystyczne oraz największe imprezy kulturalne. Dwa razy dziennie na stoisku Mazowsza będzie odbywał się konkurs wiedzy o województwie mazowieckim.

Na stoisku zaprezentują się Geovita Sp. z o.o., Stołeczne Biuro Turystyki, Kurpiowska Organizacja Turystyczna, Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza, Lokalna Organizacja Turystyczna MAZOWSZE CHOPINA, Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, Miasto Płock oraz Nadbużańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

Serdecznie zapraszamy.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 72 kB, Liczba pobrań: 401, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 1410

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.