Komunikaty

Program „Szkoła marzeń”

2005.06.21 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

Informujemy, że w ramach realizacji programu „Szkoła marzeń” wkrótce ogłoszony zostanie konkurs na projekty rozwojowe dla szkół wiejskich.

„Szkoła marzeń” jest programem finansowanym przez Europejski Fundusz Społeczny i budżet państwa służący zwiększaniu szans edukacyjnych i życiowych uczniów szkół wiejskich. Budżet programu wynosi 43 000 000 zł.

Do konkursu będą mogły zgłosić się szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne (w tym policealne) z gmin wiejskich oraz wszystkie szkoły ponadgimnazjalne, w których co najmniej 35% uczniów jest zameldowanych w gminach wiejskich.

W ramach konkursu dotacje otrzyma ok. 25 szkół z każdego województwa. Maksymalna dotacja na szkołę nie może przekroczyć 88 000 zł.

Organizatorami programu „Szkoła marzeń” są: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.

Bieżące informacje na temat konkursu zamieszczane będą na stronie www.ceo.org.pl oraz www.szkolamarzen.edu.pl


INFORMACJA O PROGRAMIE


Program Szkoła marzeń opracowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i partnerów został przyjęty do finansowania przez Biuro Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu (konkurs nr 4/2.1a/2004, ogłoszony w grudniu 2004 r.). Program stanowi część Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich Europejskiego Funduszu Społecznego („Dotacje dla szkół na programy rozwojowe”). Budżet całego programu wynosi 43 500 000 złotych.

Szkoła marzeń to program mający na celu zwiększanie szans edukacyjnych i życiowych uczniów szkół wiejskich dzięki wspólnej pracy nauczycieli, zaangażowaniu lokalnej społeczności stworzeniu lokalnych programów rozwoju oświaty. Do programu będą mogły zgłosić się szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne z gmin wiejskich oraz wszystkie szkoły ponadgimnazjalne, w których co najmniej 35% uczniów mieszka w gminach wiejskich.

Planujemy w czerwcu tego roku ogłosić konkurs dla szkół. W konkursie wyłonionych zostanie ok. 400 szkół (ok. 25 z każdego województwa). Szkoły te otrzymają wsparcie w postaci szkoleń oraz dotacje na działania związane z wyrównywaniem szans edukacyjnych swoich uczniów (o średniej wysokości 85 tysięcy złotych). Przyznane szkołom środki zostaną przekazane organom prowadzącym i będą mogły być wydatkowane od momentu ogłoszenia wyników konkursu (planowana data 15 października 2005 r.) do 31 października 2006 r.

Zainteresowane szkoły już w czasie nadchodzących wakacji będą musiały przygotować programy rozwoju szkoły (roczne i pięcioletnie). Powinny to być programy działań nastawionych na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów oraz odpowiednio przygotowane budżety. Dokumenty te następnie zostaną ocenione przez Komisję Konkursową. Przewidywany termin składania wniosków to 5 września br.

W konkursie preferowane będą wnioski składane przez koalicje szkół pracujących w tym samym środowisku lokalnym i współpracujące z innymi instytucjami lokalnymi. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu samorządów terytorialnych w projekt Szkoła marzeń powstaną także programy rozwoju lokalnej oświaty, nastawione na zwiększanie szans edukacyjnych i życiowych uczniów szkół wiejskich.

Więcej o programie na stronie CEO (www.ceo.org.pl).

Liczba wyświetleń: 607

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.