Komunikaty

Program INTERREG III B CADES - coraz popularniejszy w Polsce. Informacje poseminaryjne

2005.09.22 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator



W dniu 13 września 2005 r. odbyło się zorganizowane przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy we współpracy z Sekretariatem Technicznym z Drezna, Seminarium Informacyjne na temat programu INTERREG III B CADES, ze szczególnym uwzględnieniem zasad i procedur obowiązujących w ostatnim naborze. Właśnie rozpoczynająca się 4. runda aplikacyjna potrwa do 27 października 2005 r.

Seminarium stało się doskonałą okazją do przyjrzenia się na nowo możliwościom jakie daje uczestnictwo w międzynarodowym programie współpracy.

Program INTERREG III B CADES skierowany jest do partnerów z 18 państw Europy Środkowej, Południowej i Wschodniej; w tym z Polski. Program cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Obecnie z udziałem polskich partnerów realizowane są m. in. projekty dotyczące działań w zakresie ochrony środowiska, w tym identyfikacji zanieczyszczeń i oczyszczania wód gruntowych, promocji kultury w ramach radia i mediów elektronicznych oraz logistyki. Warto podkreślić fakt, iż w jednym z projektów Partnerem Wiodącym jest instytucja polska. Jak zauważyli beneficjenci obecni na Seminarium, niezwykle istotny jest kontakt z osobami mającymi już pewne doświadczenie z programami europejskimi, gdyż procedury unijne mogą na początku wydawać się skomplikowane i nieprzyjazne, tak naprawdę jednak, stworzone są po to by ułatwić współpracę partnerów. Zarówno pracownicy Krajowego Punktu Kontaktowego, audytorzy Władzy Wdrażającej jak i obecni beneficjenci zapewniają o swojej otwartości i chęci do pomocy; dzielenia się zdobytą wiedzą i doświadczeniem.

Wszystkie prezentacje omawiane podczas seminarium dostępne będą na stronie portalu Funduszy Strukturalnych Ministerstwa Gospodarki i Pracy działającego jako Krajowy Punkt Kontaktowy:
http://www.funduszestrukturalne.gov.pl

Przypominamy, że na powyższej stronie zamieszczone zostały również dokumenty programowe (angielska wersja językowa), podstawowe informacje na temat programu opracowane w języku polskim, dotyczące, między innymi, krajów uczestniczących w programie, budżetu, rodzajów przedsięwzięć, zasad programu oraz potencjalnych beneficjentów.

Na szczególną uwagę zasługują informacje dotyczące poszukiwania partnerów oraz nadesłane już propozycje projektów do 4. rundy aplikacyjnej. Znajdują się tu także niezbędne informacje potrzebne do zgłoszenia propozycji nowego projektu za pośrednictwem MGiP.

Szczegółowa baza wyszukiwania partnerów i projektów umożliwiająca zamieszczenie propozycji własnego projektu, dostępna jest na oficjalnej stronie programu:
http://www.cadses.net

Liczba wyświetleń: 632

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.