Komunikaty

Warunki i zasady korzystania z przystanków komunikacji zbiorowej dla operatorów i przewoźników wykonujących regularne przewozy osób w publicznym transporcie zbiorowym

2012.11.06 09:55 , aktualizacja: 2012.11.06 10:02

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

1. Z przystanków komunikacyjnych zlokalizowanych przy drogach krajowych na terenie województwa podlaskiego zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku, mogą korzystać operatorzy i przewoźnicy wykonujący regularne przewozy osób w ramach publicznego transportu zbiorowego.
2. Warunkiem niezbędnym do korzystania z przystanków komunikacyjnych jest posiadanie zgody Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku.

3. W celu uzyskania zgody na korzystanie z przystanków, należy złożyć stosowny wniosek w Oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, do którego należy załączyć:
- projekt proponowanego rozkładu jazdy,
- mapę przebiegu linii komunikacyjnej wraz z zaznaczonymi przystankami
określonymi w załączonym projekcie rozkładu jazdy.
4. Przedsiębiorca korzystający z przystanku zobowiązuje się do :
- każdorazowego powiadamiania zarządzającego przystankami o zamiarze zmiany
rozkładu jazdy szczególności w przypadkach dotyczących zmian godzin i dni
kursowania oraz zmiany ilości przystanków w ramach posiadanego uzgodnienia,
- wprowadzenie powyższych zmian w rozkładzie jazdy uzależnione jest od
uzyskania na nie zgody, wydanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i
Autostrad Oddział w Białymstoku.
5. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku może odmówić wydania zgody lub uzgodnienia wprowadzenia proponowanych przez przedsiębiorcę ( operatora, przewoźnika) zmian do rozkładu jazdy na korzystanie z przystanków komunikacyjnych, w przypadku wystąpienia jednej z poniższych okoliczności:
- wydanie zgody lub uzgodnienia wprowadzenia proponowanych przez
przedsiębiorcę (operatora, przewoźnika) zmian do rozkładu jazdy ograniczy
przepustowość przystanków komunikacyjnych (uniemożliwi lub w znaczny sposób
utrudni korzystanie z przystanków przez uprawnionych operatorów i
przewoźników),
- wydanie zgody lub uzgodnienia wprowadzenia proponowanych przez
przedsiębiorcę (operatora, przewoźnika) zmian do rozkładu jazdy spowoduje
zagrożenie dla organizacji lub bezpieczeństwa ruchu drogowego.
6. Operatorzy i przewoźnicy posiadający właściwą zgodę na korzystanie z przystanków komunikacyjnych będących w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku, mają obowiązek podać do publicznej wiadomości rozkład jazdy poprzez zamieszczenie stosownej informacji na przystankach komunikacyjnych.
7. Sposób umieszczenia rozkładu jazdy na przystanku należy uzgodnić z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku.
8. Utrzymanie tablicy z rozkładem jazdy w należytym stanie technicznym należy do przedsiębiorcy (operatora, przewoźnika).
9. Zabrania się umieszczania na przystankach komunikacyjnych innych informacji niż te, które dotyczą rozkładu jazdy, oraz reklam w rozumieniu art. 4 ust. 23 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych ( Dz. U. z 2007 roku. Nr 19 , poz. 115 z późn. zm).
10. Korzystanie z przystanków może odbywać się wyłącznie w celu realizacji regularnych przewozów osób ( wsiadanie i wysiadanie pasażerów).
11. Zabrania się postoju na przystankach ponad czas niezbędny do obsługi podróżnych.
12. wykonywanie manewru zawracania i parkowania może odbywać się jedynie w miejscach wyznaczonych.
13. Przedsiębiorca korzystający z przystanku zobowiązuje się do korzystania z przystanków komunikacyjnych sposób umożliwiający innym operatorom i przewoźnikom korzystanie z nich na równych prawach.
14. W przypadku nie stosowania się przedsiębiorców do warunków i zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku może cofnąć zgodę na korzystanie z nich.
 

Liczba wyświetleń: 448

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.