Komunikaty
Komunikat dla przewodników turystycznych i pilotów wycieczek
2013.10.15 14:40 , aktualizacja: 2014.02.03 14:07
Autor: Agnieszka Paradowska - Czyż, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Departament Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie informuje, że od 23 sierpnia 2013 r. obowiązuje ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz.U.2013.829). art.10 ww. ustawy dotyczy zmian w ustawie o usługach turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997 roku w części dot. przewodników turystycznych i pilotów wycieczek.
I tak w zakresie dostępu do zawodu przewodnika turystycznego miejskiego i terenowego oraz pilota wycieczek (nie dotyczy przewodników turystycznych górskich) jedynymi wymogami są:
- ukończenie 18 lat;
- posiadanie wykształcenie średniego;
- niekaralność za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek.
W zakresie dostępu do zawodu przewodnika turystycznego górskiego nowe wymagania obejmują:
- ukończenie 18 lat;
- posiadanie wykształcenie średniego;
- niekaralność za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań
przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek;
- odbycie szkolenia teoretycznego i praktycznego dla określonego obszaru górskiego oraz zdanie egzaminu na przewodnika górskiego;
- uzyskanie legitymacji i identyfikatora wydawanych przez marszałka województwa właściwego dla miejsca zamieszkania osoby składającej wniosek o nadanie uprawnień.
Zgodnie z art. 28. 1. pkt 5, osoby, które przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy:
- uzyskały uprawnienia przewodnika turystycznego miejskiego lub terenowego lub pilota wycieczek na podstawie ustawy zmienianej w art. 10, w brzmieniu dotychczasowym, mogą dokumentować posiadane kwalifikacje legitymacjami potwierdzającymi nadanie tych uprawnień, a w przypadku utraty tych legitymacji mogą otrzymać od marszałka województwa, który nadał im te uprawnienia, duplikaty tych legitymacji. Art. 28 ust.3 stanowi, iż osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 5, mogą posługiwać się wydanymi im identyfikatorami przewodnika turystycznego, nie dłużej jednak niż do dnia upływu ich ważności.
Zapisy dotyczące przewodników turystycznych i pilotów wycieczek wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.
W gestii Marszałka Województwa pozostaną wszelkie sprawy związane z nadawaniem uprawnień przewodnikom górskim, kontrole pracy pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, wydawanie duplikatów legitymacji oraz egzaminy językowe dla pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.
Uwzględniając powyższe, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie informuje:
- w listopadzie i grudniu br. zostaną przeprowadzone ostatnie egzaminy na uprawnienia przewodnika turystycznego i pilota wycieczek. Zgodnie z informacjami podawanymi podczas wcześniejszych egzaminów, przypominamy, że osoby, które zrezygnują z podejścia do egzaminu poprawkowego
na przewodnika turystycznego/pilota wycieczek (część teoretyczna), mogą zwrócić się do urzędu o zwrot pieniędzy z tyt. nie przystąpienia do egzaminu praktycznego;
- osoby, które zdały egzamin na przewodnika turystycznego/pilota wycieczek, a nie złożyły wniosków o nadanie uprawnień wraz ze stosownymi dokumentami, w celu uzyskania uprawnień państwowych, powinny zrobić to nie później niż do 15 grudnia 2013 roku;
- zgodnie z art. 40.2 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 roku o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów: „Postępowania w sprawie nadania, odmowy nadania, zawieszenia, przywrócenia lub cofnięcia uprawnień przewodnikom miejskim, terenowym lub pilotom wycieczek wszczęte i niezakończone do dnia 1 stycznia 2014 roku umarza się."
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 2489
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.