Komunikaty

Święto Wolności – Święto Otwartości

2014.06.02 11:45

Autor: Joanna Narożniak, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W ramach obchodów 25. rocznicy wolnych wyborów w Polsce 4 czerwca br.w godz. 10.00 - 17.00 Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie w siedzibie przy ul. Żelaznej 79 zaprasza mieszkańców stolicy na Dzień Otwarty. W ten sposób dołącza do inicjatywy Razem'89 zrzeszającej organizacje pozarządowe, samorządy, szkoły i wszystkie instytucje świętujące to ważne historyczne wydarzenie.

 

W salach konferencyjnych na parterze i pierwszym piętrze pracownicy Stacji będą udzielali informacji i porad związanych z działalnością poszczególnych oddziałów merytorycznych – laboratoryjnych i nadzorowych. Wizytę w WSSE w Warszawie urozmaici także wystawa prezentująca historię Państwowej Inspekcji Sanitarnej na Mazowszu. Oddział Nadzoru Epidemiologii zachęca rodziców do konsultacji nt. szczepień ochronnych zarówno dla dzieci jak i dorosłych – obowiązkowych i zalecanych. Eksperci będą również służyli pomocą w zebraniu informacji nt. profilaktyki chorób zakaźnych związanych z podróżowaniem do krajów tropikalnych czy ogólnych zasad zapobiegania chorobom zakaźnym oraz procedur zapobiegania zakażeniom szpitalnym, a także wymagań sanitarno-higienicznych dla placówek opieki zdrowotnej.

 

Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia zaprasza na cieszące się dużym zainteresowaniem stoiska tematyczne realizowanych przez inspekcję sanitarną programów prozdrowotnych takich jak „Trzymaj Formę”, dotyczących szkodliwości palenia, profilaktyki raka szyjki macicy czy raka piersi, wreszcie życia z AIDS. Będzie można zasięgnąć indywidualnej porady i otrzymać ciekawe materiały edukacyjne. Nie zabraknie również plansz i eksponatów z corocznej wystawy grzybów oraz informacji o zbliżającej się już kolejnej Akcji Letniej. Na temat bezpiecznego wypoczynku będzie można porozmawiać z pracownikami Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży. Opowiedzą o tym, jakie wymagania sanitarno-higieniczne, techniczne oraz organizacyjno-funkcjonalne powinny spełniać kontrolowane przez Oddział placówki nauczania, wychowania, opieki oraz wypoczynku, m.in.: szkoły, internaty, przedszkola czy żłobki oraz całoroczne lub sezonowe obiekty wypoczynku i obozy pod namiotami.

 

O jakości wody do picia w Warszawie czy o stanie kąpielisk na Mazowszu w specjalnym kąciku tematycznym będą mówić pracownicy Oddziału Nadzoru Higieny Komunalnej. Podpowiedzą także, jak walczyć z hałasem przenikającym do naszych mieszkań oraz wyjaśnią, dlaczego powinniśmy wybierać bezpieczne sanitarnie salony fryzjerskie i kosmetyczne. Jak uniknąć zatrucia pokarmowego latem? Jak mądrze i zdrowo odżywiać się? Jak to jest z tymi suplementami diety? Jak rozpocząć działalność gospodarczą
w branży spożywczej?  – szukając porad i odpowiedzi na powyższe pytania, warto zajrzeć do kącika tematycznego Oddziału Nadzoru Bezpieczeństwa Żywności, Żywienia
i Kosmetyków. Zespół specjalistów opowie o ciemnych i jasnych stronach kontaktów
z żywnością. Odwiedzający mogą uzyskać informacje z pierwszej ręki nt. nadzoru inspekcji nad przestrzeganiem warunków sanitarno-higienicznych i technicznych w zakładach produkcji i obrotu żywnością, sposobów kontroli restauracji, stołówek szkolnych czy szpitali; oceny znakowania środków spożywczych, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością i kosmetyków.

 

Oddział Nadzoru Higieny Pracy będzie służył pomocą tym, którzy pragną dowiedzieć się czegoś więcej nt. chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami pracy, w tym dotyczących narażenia na szkodliwe czynniki występujące w środowisku pracy – pyły, hałas czy czynniki biologiczne. Można będzie również na miejscu omówić wymagania, jakie muszą być spełnione podczas wprowadzania do obrotu i stosowania w działalności zawodowej substancji chemicznych i ich mieszanin, produktów biobójczych czy detergentów.

 

Rodzice zaniepokojeni zjawiskiem sięgania przez młodzież po dopalacze będą mieli możliwość porozmawiania o tym, czym są środki zastępcze tzw. „dopalacze”, jak je rozpoznawać czy jak próbować przeciwdziałać zagrożeniom związanym z tym zjawiskiem.

Oddział Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego zaprasza na bezpośrednie rozmowy w sprawie wymagań sanitarno-higienicznych dla pomieszczeń przeznaczonych dla ludzi, m.in. w budynkach szkół, przedszkoli, żłobków, lokali gastronomicznych. Pracownicy będą także udzielać informacji na temat odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych, m.in. w zakresie oświetlenia, wysokości i poziomu podłogi w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, lokalizacji miejsc na pojemniki służące do tymczasowego gromadzenia odpadów stałych oraz zbiorników bezodpływowych do gromadzenia nieczystości ciekłych.

 

Pracownicy Działu Laboratoryjnego opowiedzą o badaniach i pomiarach wykonywanych w WSSE a zainteresowani goście będą mogli zwiedzić pomieszczenia nowoczesnego Laboratorium, które od 2004 r. posiada Certyfikat Akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji. Zbiórka osób chętnych do zwiedzania o g.14.00 w holu głównym na parterze. Dział Laboratoryjny zaprasza także do wzięcia udziału w konkursie z wiedzy ogólnej o naszym laboratorium i wykonywanych badaniach. Wśród uczestników, którzy prawidłowo odpowiedzą na co najmniej 6 z 12 pytań, zostaną wylosowane nagrody w postaci 3 bezpłatnych badań: fizykochemicznego i mikrobiologicznego wody, fizykochemicznego i mikrobiologicznego żywności, oraz krwi w kierunku HCV.

 

Serdecznie zapraszamy.

 

Liczba wyświetleń: 220

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.