Komunikaty

Mazowiecki System Informacji Przestrzennej

2005.12.02 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

Projekt Samorządu Województwa Mazowieckiego pt. Mazowiecki System Informacji Przestrzennej został uznany za wnoszący wkład do opracowania i testowania przepisów implementacyjnych Dyrektywy (INSPIRE) Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej w zakresie:
  • metadanych
  • usług sieciowych
  • współużytkowania danych i usług
  • wymagań użytkowników
  • strategii wdrożenia.

Inicjatywa utworzenia INSIRE - Europejskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej ma na celu zwiększenie dostępności danych dotyczących informacji przestrzennej w ramach Wspólnoty Europejskiej.

Mazowiecki System Informacji Przestrzennej znalazł się wśród 13 projektów zgłoszonych przez Państwa Członkowskie UE (Polska – 5, Włochy - 4, Szwajcaria -2, Niemcy - 1, Słowacja -1, Belgia – 1). Jego realizacja przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania informacji przestrzennej na Mazowszu, a dzięki nowoczesnym technologiom teleinformatycznymh i geomatycznymh upowszechni usługi w danym zakresie. Zaletą systemu jest jego dostępność nie tylko dla służb państwowych i publicznych, ale dla każdego zainteresowanego. Jednostką odpowiedzialną za koordynację prac związanych z budową, aktualizacją i udostępnianiem baz danych Mazowieckiego Systemu Informacji Przestrzennej jest Biuro Geodety Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Podstawowe dane o projekcie zostały opublikowane w witrynie INSPIRE, zgodnie
z wnioskiem Spatial Data Interest Community PASI.

Od dnia 15 listopada 2005 roku informacja ta dostępna jest w oficjalnej witrynie internetowej INSPIRE - http://inspire.jrc.it/ir/project_view.cfm?id=1245.

Liczba wyświetleń: 1362

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.