Komunikaty

Model danych georeferencyjnych funkcjonujących w obszarze geodezji i kartografii – konsultacje środowiskowe

2009.02.25 00:00

Autor: Biuro Geodety Województwa Mazowieckiego, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

18 lutego 2009 r., w ramach realizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego wraz z Głównym Geodetą Kraju, Miastem Płock i Powiatem Piaseczyńskim Projektu pt. „Wypracowanie i wdrożenie innowacyjnych metod integracji danych katastralnych, mapy zasadniczej i Bazy Danych Topograficznych oraz modernizacja usług publicznych świadczonych przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną”, odbyło się seminarium rozpoczynające cykl konsultacji środowiskowych nad budowanym nowym modelem baz danych georeferencyjnych, w tym między innymi dotyczących ewidencji gruntów i budynków, mapy zasadniczej i baz danych gromadzących informacje o obiektach topograficznych.

Trwające aktualnie intensywne prace eksperckie, poświęcone utworzeniu modelu danych, który pozwoli zharmonizować i zintegrować bazy danych prowadzone na różnych poziomach szczegółowości, w różnych skalach i na różne potrzeby, są jednym z kluczowych etapów Projektu współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Merytoryczne efekty tych działań planowane są do wykorzystania w pracach związanych z przygotowaniem aktów wykonawczych do procedowanego projektu Ustawy o Infrastrukturze Informacji Przestrzennej.

Harmonizacja odrębnych dotąd baz jest przedsięwzięciem innowacyjnym w skali kraju. Jest istotna nie tylko ze względu na konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych wynikających z członkowstwa w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim z uwagi na aspekty praktyczne i ekonomiczne. Sukces Projektu przyczyni się do wyeliminowania niemożliwych do uniknięcia w obecnym stanie rzeczy rozbieżności pomiędzy bazami, wynikającymi między innymi z różnych trybów ich gromadzenia, aktualizacji, oraz usprawni proces współdzielenia danych pomiędzy organami administracji publicznej jak również obsługę obywateli i realizację przedsięwzięć inwestycyjnych.

Proces harmonizowania baz jest trudny i skomplikowany. Eksperci opracowujący nowy model baz danych muszą znaleźć sposób na pogodzenie różnych oczekiwań, przemodelować bazy zaczynając od samych ich podstaw, a jednocześnie bezwzględnie zachować możliwość czerpania z istniejących zasobów danych, uwzględniając przy tym nie tylko aspekty technologiczne, ale również skutki ekonomiczne.

Zorganizowane seminarium poświęcone przedstawieniu dotychczasowych wyników prac spotkało się z widocznym zainteresowaniem środowiska geodezyjnego, środowisk pokrewnych
i świata nauki. Żeby umożliwić jak najszerszemu gronu osób związanych z geodezją, zarówno teoretykom, jak i praktykom, dostęp do modelu już na etapie jego tworzenia i zapewnić możliwość zgłaszania własnych uwag i sugestii, Partnerzy Projektu na bieżąco udostępniają na stronie www.geintegracja.com.pl dokumenty poświęcone zagadnieniom z zakresu modelowania danych, związanym z nimi normom oraz przebudowywanym bazom. Ze względu na fakt, że nowe modele opisywane są za pomocą diagramów języka UML, które przy pierwszym zetknięciu mogą się wydawać skomplikowane, na stronie umieszczono również kurs wprowadzający do umiejętności ich odczytywania.

Liczba wyświetleń: 270

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.