Komunikaty
Nowe priorytety i kolejne nabory wniosków w programie „Europa dla Obywateli”
2016.02.10 15:40 , aktualizacja: 2016.03.21 09:24
Autor: Agnieszka Mync, KM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Do 1 marca 2016 r. trwają nabory wniosków we wszystkich komponentach i działaniach programu „Europa dla Obywateli” (Europe for Citizens) 2014–2020:
- Komponent 1. Pamięć europejska
- Komponent 2. Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie, w tym trzy działania:
- Działanie 2.1. Partnerstwo miast
- Działanie 2.2. Sieci miast
- Działanie 2.3. Projekty społeczeństwa obywatelskiego
Ideą programu jest udział możliwie dużej liczby obywateli różnych krajów unijnych (także pozaunijnych) w działaniach określonych w dofinansowanych projektach.
Dotychczas Komisja Europejska ogłaszała odrębnie na każdy rok priorytety, których uwzględnienie w projektach składanych przez beneficjentów w poszczególnych komponentach było traktowane preferencyjnie w procedurze oceny wniosków. W celu zapewnienia dłuższego okresu na przygotowanie projektów, podjęto decyzję o określeniu priorytetów na lata 2016-2020, przy czym w kolejnych latach mogą być one modyfikowane w zależności od występujących potrzeb. Dlatego zachęcamy do sprawdzania treści dokumentu przy okazji następnych naborów.
Priorytety dla komponentów:
- dla Komponentu 1
- Upamiętnienie kluczowych punktów zwrotnych w najnowszej historii Europy
- Społeczeństwo i zaangażowanie obywatelskie pod rządami reżimów totalitarnych
- Mechanizmy wykluczenia i utrata poczucia obywatelskości pod rządami reżimów totalitarnych: wyciąganie lekcji dla współczesności
- Przemiany demokratyczne i przystąpienie do Unii Europejskiej
- dla Komponentu 2
2.1. Zrozumienie eurosceptycyzmu i debata na ten temat
2.2. Solidarność w czasach kryzysu
2.3. Zwalczanie stygmatyzacji „imigrantów” i – dla przeciwwagi – tworzenie narracji, które mają za zadanie wzmocnić dialog międzykulturowy i wzajemne zrozumienie
2.4. Debata nad przyszłością Europy
Podstawowym dokumentem, w którym określono zasady ubiegania się o dofinansowanie, procedury składania wniosków, kwalifikowalność wydatków, sposób rozliczania dotacji, procedury wyboru projektów, a także zasady promocji i upowszechniania informacji, jest przewodnik programowy (tłumaczenie na język polski).
Konkursy są kierowane m.in. do następujących kategorii beneficjentów: samorządy terytorialne/ miasta/władze lokalne lub ich stowarzyszenia, sieci miast partnerskich, organizacje pozarządowe, inne organizacje nienastawione na zysk, reprezentujące samorządy terytorialne, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, instytucje edukacyjne i kulturalne, instytuty badawcze (w warunkach konkursu należy każdorazowo sprawdzić kwalifikowalność wnioskodawcy). Z pewnymi wyjątkami projekty realizowane są w partnerstwach międzynarodowych.
Wysokość dofinansowania projektów uzależniona jest od liczby biorących w nich udział krajów i uczestników oraz od liczby zorganizowanych wydarzeń. Maksymalne kwoty dotacji mieszczą się w przedziale od 25 tys. do 150 tys. euro i wynoszą:
- w Komponencie 1. Pamięć europejska – 100 tys. euro
- w Działaniu 2.1. Partnerstwo miast – 25 tys. euro
- w Działaniu 2.2. Sieci miast – 150 tys. euro
- w Działaniu 2.3. Projekty społeczeństwa obywatelskiego – 150 tys. euro
Dostęp do wszystkich informacji o konkursach i składaniu wniosków na stronie Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego.
Przypominamy, że szczegółowe informacje o programie można uzyskać w Polsce:
w Punkcie Kontaktowym „Europa dla Obywateli”
Al. Ujazdowskie 41 (wejście główne)
00-540 Warszawa
Tel.: 22 111 00 14, 22 447 61 74
e-mail:
Szczególnie polecamy zakładkę „Jak złożyć wniosek“ oraz udostępnione przez Punkt Kontaktowy formularze wniosków o charakterze poglądowym dla naborów 2016 r.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 918
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.