Komunikaty
Afrykański pomór świń (ASF)
2016.10.12 11:05 , aktualizacja: 2016.10.13 11:03
Autor: Marzena Wardzyńska, (RW), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe i zachodzi przez pośrednictwo odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz karmienie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami). Nosicielami choroby mogą być również dziki. Śmiertelność świń hodowlanych zarażonych ASF wynosi 100%, część dzików może przeżyć zakażenie chorobą, ale w dalszym ciągu pozostają jej nosicielami.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
Posiadacz zwierząt, który zauważył objawy nasuwające podejrzenie choroby zakaźnej tj. liczne upadki, sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny na skórze; duszność, pienisty wypływ z nosa, wypływ z worka spojówkowego, biegunka, często z domieszką krwi, wymioty, niedowład zadu; objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów kloniczno-tonicznych, ronienia, jest zobowiązany do natychmiastowego zgłoszenia podejrzenia choroby. Zgłoszenie należy przekazać do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio lub za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem.
Po dokonaniu zgłoszenia do czasu przybycia urzędowego lekarza weterynarii, posiadacz zwierząt zobowiązany jest do:
-
izolacji i strzeżenia w gospodarstwie wszystkich przebywających tam zwierząt,
-
wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów z gospodarstwa,
w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt, wody, ściółki, nawozów naturalnych, -
nie wywożenia z gospodarstwa materiału biologicznego (nasienia, komórek jajowych, zarodków),
-
uniemożliwienia dostępu osobom postronnym do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę.
Aktualne informacje na temat ASF można znaleźć na stronach internetowych:
1. Głównego Lekarza Weterynarii - www.wetgiw.gov.pl/
2. Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii - www.wiw.mazowsze.pl/
3. Wojewody Mazowieckiego - www.mazowieckie.pl/
Liczba wyświetleń: 424
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.