Komunikaty
Dla dziecka – dla rodziny – spotkania informacyjno-konsultacyjne w subregionach
2018.05.29 12:15 , aktualizacja: 2018.05.29 13:24
Autor: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Adopcyjnym w Warszawie organizują na terenie Mazowsza cykl spotkań dla przedstawicieli instytucji i organizacji zajmujących się obszarem wspierania rodziny, poświęconych zagadnieniom adopcji i preadopcji.
Ideą inicjatywy jest prezentacja zadań realizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w tym obszarze oraz omówienie współpracy gmin, powiatów i innych podmiotów zaangażowanych w realizację zadań dotyczących wsparcia dziecka i rodziny, z uwzględnieniem specyfiki każdego z subregionów.
Spotkania odbyły się już w Siedlcach (9 maja), Radomiu (15 maja), Ostrołęce (24 maja br.). Kolejne planowane są w Płocku (5 czerwca) oraz w Ciechanowie (15 czerwca).
Tematyka
Spotkania podzielone są na 2 części. Pierwsza dotyczy tematyki adopcji w systemie opieki nad dzieckiem i rodziną, współpracy ośrodka adopcyjnego działającego w danym subregionie z podmiotami działającymi tam lokalnie, w obrębie dziecka i rodziny (sądów, powiatowych centrów pomocy rodzinie, ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, placówek opiekuńczo-wychowawczych). Omawiana jest także oferta pomocy ośrodka adopcyjnego kobietom w ciąży, które rozważają zamiar powierzenia dziecka do adopcji. Kolejna część poświęcona jest problematyce pieczy zastępczej z uwzględnieniem specyfiki danego subregionu (zasoby gmin i powiatów, tendencje, rekomendacje do tworzenia zasobów, rozwijania nowych usług na rzecz rodzin).
Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku (IOP)
Podczas spotkań w subregionach przedstawiciele Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej prezentują działalność i zadania Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku. IOP jest unikalnym w skali kraju i jedynym w województwie mazowieckim ośrodkiem interwencyjnym, przyjmującym noworodki i niemowlęta w nagłych sytuacjach kryzysowych, pozbawionych czasowo lub trwale opieki rodziców. Jego działalność służy ochronie najmłodszych dzieci przed negatywnymi skutkami sieroctwa. Nadrzędnym celem placówki jest jak najszybsze przywrócenie dzieciom rodziny poprzez umożliwienie powrotu do rodziców biologicznych lub powierzenie rodzinie adopcyjnej lub zastępczej. Ośrodek urządzony jest w standardzie szpitalnego oddziału niemowlęcego, dysponuje 20 miejscami. zapewnia całodobową opiekę, diagnostykę medyczną i pracę socjalną z rodziną dziecka.
Dyskusja, wymiana doświadczeń z różnych poziomów działania instytucji i organizacji, obserwacja nowych tendencji jest bardzo cenna, tym bardziej, że od 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny systemie pieczy zastępczej.
Liczba wyświetleń: 186
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.