Komunikaty
Wspólnie dla e-administracji i geoinformacji - konferencja projektu ASI
2018.09.26 12:20
Autor: Departament Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Samorząd Województwa Mazowieckiego, 1 października br., organizuje konferencję projektu ASI „Regionalne partnerstwo samorządów Mazowsza dla aktywizacji społeczeństwa informacyjnego w obszarze e-administracji i geoinformacji”. Spotkanie odbędzie się w centrum konferencyjnym Tower Service przy ul. Chałbińskiego 8 w Warszawie.
Czym jest projekt ASI?
Ma on istotne znaczenie dla wypracowania regionalnego modelu elektronicznej administracji. Realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020, Osi priorytetowej II – Wzrost e-potencjału Mazowsza, Działania 2.1 – E-usługi, Poddziałania 2.1.1 – E-usługi dla Mazowsza, Typ projektów: e-administracja.
Jest to przedsięwzięcie wynikające z inicjatywy jednostek samorządów terytorialnych województwa mazowieckiego oraz współdziałania partnerskiego na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu. Deklarację przystąpienia do projektu zgłosiło 169 gmin i 34 powiaty.
Nowoczesna administracja
W projekcie przewidziano wykorzystanie nowych technologii komunikacyjnych (ICT) do świadczenia elektronicznych usług publicznych przez jednostki samorządowe z terenu województwa mazowieckiego. Inicjatywa stworzy warunki efektywnego stosowania informacji przestrzennej oraz usprawni kontakty urząd–przedsiębiorca–obywatel. Projekt ma istotne znaczenie dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego i wypracowania regionalnego modelu elektronicznej administracji w województwie mazowieckim.
Elektroniczne usługi, które będą rezultatem projektu ASI oraz systemy teleinformatyczne towarzyszące im jako tzw. back-office będą realizowane w oparciu o metody projektowania zorientowanego na użytkownika.
W ramach projektu będą opracowane i udostępnione usługi danych przestrzennych i metadanych, m.in.:
- wyszukiwanie, umożliwiające wyszukiwanie zbiorów oraz usług danych przestrzennych na podstawie zawartości odpowiadających im metadanych oraz umożliwiające wyświetlanie zawartości metadanych.
- przeglądanie, umożliwiające co najmniej: wyświetlanie, nawigowanie, powiększanie i pomniejszanie, przesuwanie lub nakładanie na siebie zobrazowanych zbiorów oraz wyświetlanie objaśnień symboli kartograficznych i zawartości metadanych.
- pobieranie, umożliwiające pobieranie kopii zbiorów lub ich części oraz, gdy jest to wykonalne, bezpośredni dostęp do tych zbiorów,
- przekształcanie, umożliwiające przekształcenie zbiorów w celu osiągnięcia interoperacyjności zbiorów i usług danych przestrzennych.
Strona informacyjna projektu ASI
Liczba wyświetleń: 232
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.