Komunikaty

Zapraszamy na otwarty piknik naukowo-środowiskowy z okazji Zielonego Tygodnia UE

2019.04.12 13:45 , aktualizacja: 2019.05.14 10:48

Autor: Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Wystawy, quizy, pokazy, upominki, ciekawostki naukowe i ekologiczne. Wszystko to czeka na uczestników pikniku organizowanego z okazji europejskiego Zielonego Tygodnia. Wstęp wolny!

 

 

Co to jest Green Week?

Green Week (Zielony Tydzień) to największe w Europie przedsięwzięcie poświęcone ochronie środowiska. Jest okazją do wymiany pomysłów i sprawdzonych praktyk między przedstawicielami administracji państwowej, przemysłu, organizacji pozarządowych, środowisk akademickich i mediów. Corocznie konferencja otwierająca wydarzanie organizowana jest przez inny europejski region W tym roku ten przywilej otrzymało województwo mazowieckie. Konferencja inaugurująca pn. „Od przepisu prawnego do czystego środowiska wokół mnie” odbędzie się 13 maja 2019 r. Organizuje ją Komisja Europejska oraz samorząd województwa mazowieckiego. Otwiera ona cykl wydarzeń, które przez jeden majowy tydzień zmienią Unię Europejską w jedną platformę ekologiczną, laboratorium pomysłów, scenę wystaw, warsztatów i pokazów itd. Wszystko to wokół i dla środowiska. Jednym z elementów tego ogromnego przedsięwzięcia będzie piknik, na który już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy.

 

Kiedy?

13 maja w godz.10.00–15.00.

 

Gdzie?

W ogrodzie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66, Warszawa.

 

Czego można się spodziewać?

Mnóstwa ciekawych atrakcji związanych z ochroną środowiska, niecodziennych pokazów i odkrywczych warsztatów oraz drobnych, ale zaskakujących upominków. Może z nich nawet coś wyrośnie.

 

A konkretnie?

Wyższe uczelnie, które Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zaprosił do współpracy oraz działające na nich koła naukowe, zaproponują rozmaite warsztaty, ekspozycje, quizy, pokazy. Wśród nich będzie ekspozycja poświęcona zanieczyszczeniom wód słodkowodnych mikroplastikiem oraz ich oczyszczaniu m.in. z wykorzystaniem małż słodkowodnych. Inna wystawa zaciekawi najnowszymi osiągnięciami techniki wykorzystywanymi w badaniach przyrodniczych, co wprowadzi odwiedzających w świat dronów, lidarów, bliskiej podczerwieni czy zdjęć satelitarnych. Podczas warsztatów antropologicznych będzie można nauczyć się określania wieku i płci w oparciu o badania szkieletów ludzkich w kontekście wpływu warunków środowiskowych. Natomiast warsztaty dotyczące odnawialnych źródeł energii i badań mikroklimatu pokażą co to ma wspólnego z termowizją. A to tylko niektóre z szerokiego wachlarza ofert.

Oprócz uczelni, naukowe ciekawostki zapowiedzieli inni partnerzy i wystawcy wydarzenia. Wśród nich spodziewamy się m.in. prezentacji nowego modelu samochodu elektrycznego.

Na zakończenie pikniku będzie można wejść na dach BUW-u. Tam też wyrósł piękny ogród.

 

Dla kogo?

Dla tych wszystkich, którzy czują lub chcą poczuć, że ochrona środowiska to nie tylko seria uregulowań prawnych, norm i parametrów, nie tylko szlachetna idea. Dla tych, którzy chcą zobaczyć, że ochrona środowiska jest inspirującym obszarem badawczym, przedmiotem pasji, źródłem inspiracji oraz rzeczywiście sprawą nas wszystkich.

Liczba wyświetleń: 651

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.