Komunikaty

Profilaktyka chorób kręgosłupa dzieci z województwa mazowieckiego. Ruszył nabór do nowej edycji programu realizowanego przez Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Płocku.

2019.07.01 09:25 , aktualizacja: 2019.07.01 09:38

Autor: Eliza Śniegocka-Walkiewicz (ZD), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

Ruszył nabór do nowej edycji programu realizowanego przez Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Płocku. Program skierowany jest do uczniów z klas I–VI szkół podstawowych z województwa mazowieckiego. Bezpłatne zajęcia rehabilitacyjne prowadzone są w Płocku, Brudzeniu Dużym, Wyszynie i Radomiu.

 

Warunkiem uczestnictwa w programie jest wypełnienie dokumentów rekrutacyjnych oraz zakwalifikowanie uczestnika przez fizjoterapeutę. Dziecko zakwalifikowane do projektu może korzystać z rehabilitacji przez 9 miesięcy.

Zajęcia odbywają się m.in. w formie zajęć grupowych, 2 razy w tygodniu i prowadzone są przez zespół wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Dzieci mają zapewniony także udział psychologa, który je dodatkowo wspiera i motywuje. Aby podtrzymać efekty rehabilitacji, edukacją zdrowotną objęci są także rodzice i opiekunowie. Edukacja dotyczy m.in. zachowań prozdrowotnych dotyczących chorób kręgosłupa, ergonomii pracy i życia codziennego.

Więcej szczegółów dotyczących aplikacji do programu jest dostępnych na stronie Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

 

O programie

 

Projekt Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy realizowany jest w ramach „Regionalnego programu zdrowotnego w zakresie chorób kręgosłupa i otyłości wśród dzieci z województwa mazowieckiego”, opracowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Celem program jest poprawa stanu zdrowia dzieci w zakresie chorób kręgosłupa oraz zwiększenie wykrywalności schorzeń kręgosłupa u dzieci z województwa mazowieckiego.

 

Program współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

 

Epidemiologia

 

Wady postawy dzieci w wieku dojrzewania występują u około 50–60% populacji. W efekcie wady te mogą prowadzić do trwałych zniekształceń w obrębie narządu ruchu. Z danych Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) wynika, że zniekształcenia kręgosłupa zdiagnozowano u 17,14% populacji w wieku 0–18 lat oraz u 9,7% dzieci i młodzieży w wieku 2–9 lat.

Przyczyny wad postawy są liczne. Poza przypadkami, w którym ich podłożem są wady wrodzone lub określone schorzenia, wady postawy rozwijają się zwykle bez uchwytnej przyczyny. Znaczącą rolę odgrywają czynniki takie, jak częste przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała, prowadzące z czasem do rozwoju i utrwalenia się nawyku nieprawidłowej postawy. Dodatkowo sprzyjać rozwojowi wad postawy może niewłaściwie dobrane stanowisko pracy ucznia, niewłaściwe pozycje przyjmowane podczas pracy oraz snu, ciężki tornister i niewłaściwe jego noszenie, nadwaga, siedzący tryb życia oraz ograniczanie aktywności fizycznej. Ważna jest profilaktyka pierwszorzędowa, która polega na eliminowaniu czynników sprzyjających rozwojowi wad oraz na kreowaniu prawidłowej postawy ciała. Ponieważ zagrożenie powstaniem wady istnieje na każdym etapie życia dziecka, działania prewencyjne są niezbędne na każdym etapie jego rozwoju.

 

Liczba wyświetleń: 352

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.