Komunikaty

Egzamin z zakresu gospodarowania odpadami

2019.08.23 12:40 , aktualizacja: 2019.08.23 12:47

Autor: Anna Karwacka (PZ), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej powołanej do przeprowadzenia egzaminu w zakresie gospodarowania odpadami na podstawie zarządzenia Marszałka Województwa Mazowieckiego nr 388/2017 z dnia 31 lipca 2017 r. informuje, że:

27 września 2019 r. o godzinie 10.00

w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie przy ul. Kłopotowskiego 5, w sali konferencyjnej na pierwszym piętrze, odbędzie się egzamin stwierdzający kwalifikacje w zakresie termicznego przekształcania odpadów.

 

Wniosek o przeprowadzenie egzaminu, zgodnie z art. 166 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2019 r. poz. 701, z późn. zm.) powinien zawierać:

  1. imię i nazwisko wnioskodawcy,
  2. datę i miejsce urodzenia wnioskodawcy,
  3. miejsce zamieszkania wnioskodawcy,
  4. wskazanie zakresu kwalifikacji o jakie ubiega się wnioskodawca (termiczne przekształcenie odpadów, składowanie odpadów, prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych),
  5. dowód uiszczenia opłaty za przeprowadzenie egzaminu w wysokości 1 748,48 zł – tj. 34% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za poprzedni kwartał (opłatę wnosi się oddzielnie za każdy zakres egzaminu).

 

Opłatę należy wnieść na konto:
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa
nr rachunku bankowego: 31 1020 1026 0000 1202 0130 5895
tytułem „ imię i nazwisko, opłata egzaminacyjna – odpady”

 

Wnioski należy składać listownie lub bezpośrednio w sekretariacie Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie przy ul. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa, I piętro, pokój nr 115.

 

Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 13 września 2013 r. w sprawie stwierdzenia kwalifikacji w zakresie gospodarowania odpadami (Dz. U. poz. 1186) egzamin obejmuje:

1) znajomość regulacji prawnych z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami, w szczególności:

a) zasad gospodarowania odpadami,

b) obowiązków posiadaczy odpadów, w tym:

– prowadzenia ewidencji odpadów i sprawozdawczości,

– prowadzenia monitoringu,

– procedur przyjmowania odpadów do ich termicznego przekształcenia w spalarniach odpadów i współspalarniach odpadów oraz wymagań dotyczących prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów, w tym badania i zagospodarowania odpadów powstałych w wyniku termicznego przekształcania odpadów,

– kryteriów i procedur przyjmowania odpadów, opłat za składowanie odpadów, eksploatacji, zamknięcia i rekultywacji oraz innych działań dotyczących prowadzenia składowisk odpadów,

– kryteriów i procedur dopuszczenia odpadów na podziemne składowisko odpadów oraz wymagań dla ich eksploatacji i zamknięcia,

– procedur przyjmowania odpadów, prowadzenia, zamknięcia i rekultywacji oraz innych działań dotyczących obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych,

c) zasad odpowiedzialności administracyjnej i karnej;

2) znajomość wymagań technologicznych oraz najnowszych dostępnych technik odpowiednio dla termicznego przekształcania odpadów, składowania odpadów albo prowadzenia obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, w tym wiedzę dotyczącą funkcjonowania i właściwej eksploatacji urządzeń technicznych stanowiących wyposażenie danej instalacji.

Egzamin przeprowadza się w formie testu pisemnego składającego się z 40 pytań. Warunkiem uzyskania świadectwa stwierdzającego kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami jest złożenie przez zainteresowanego egzaminu z wynikiem pozytywnym – co najmniej 75% prawidłowych odpowiedzi.

 

Uwaga: W przypadku uzyskania negatywnego wyniku z egzaminu w zakresie gospodarowania odpadami zainteresowany może ponownie przystąpić do egzaminu nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia przeprowadzenia egzaminu, z którego uzyskał wynik negatywny.

W przypadku złożenia egzaminu z wynikiem pozytywnym, Marszałek Województwa Mazowieckiego wydaje świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami, po uprzednim przedłożeniu dowodu uiszczenia opłaty za wydanie świadectwa.

Pliki do pobrania

Liczba wyświetleń: 795

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.