Komunikaty

Mazowiecka Karta dla Rodzin z Dzieckiem z Niepełnosprawnością

2019.12.23 11:00 , aktualizacja: 2020.01.15 10:49

Autor: MCPS, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Zasady pilotażowego projektu – Mazowieckiej Karty dla Rodzin z Dzieckiem z Niepełnosprawnością zostały przyjęte przez zarząd województwa. Trwają prace nad stworzeniem systemu personalizacji kart. W I kwartale roku rozpocznie się nabór wniosków.

 

Mazowsze jest pierwszym województwem wprowadzającym kartę, która pozwoli dzieciom z niepełnosprawnością i ich opiekunom korzystać z różnych dodatkowych ulg i preferencji. Rok 2020 to czas pilotażu. W tym czasie dzieci i młodzież do 18. roku życia z orzeczoną niepełnosprawnością będą mogły korzystać ze specjalnych 100-procentowych ulg podczas przejazdu pociągami KM i WKD, a także z licznych preferencji m.in. w mazowieckich instytucjach kultury.

 

Naszym celem było wypracowanie systemu ulg, ale przede wszystkim stworzenie jednej karty na Mazowszu, do której mogą przystąpić nie tylko instytucje samorządu województwa, ale i samorządy lokalne oraz przedsiębiorcy i podmioty ekonomii społecznej czyli np. spółdzielnie socjalne – mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

 

Zaawansowane prace nad wprowadzeniem karty są już na etapie końcowym. Zarząd województwa przyjął regulamin określający zasady korzystania z karty oraz zasady przystępowania do projektu różnych partnerów. Stworzono wzór karty. Trwają ostatnie prace nad systemem do personalizacji nośników.

Ponieważ na karcie zakodowane będą dane wrażliwe, musi ona spełniać wysokie standardy bezpieczeństwa. Razem z Kolejami Mazowieckimi prowadzimy prace nad ich odpowiednim zabezpieczeniem, które jednocześnie będzie spójne z systemem obowiązującym w KM – wyjaśnia Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

 

Poza spółkami kolejowymi: Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa – w których zniżki na kartę wyniosą 100 proc., karta obejmie też instytucje kultury samorządu województwa mazowieckiego – teatry, muzea czy skanseny. Preferencje organizacyjne będą obowiązywać w niektórych placówkach ochrony zdrowia podległych samorządowi województwa (wykaz w załączniku).

 

Karta będzie wydawana na wniosek rodziców, opiekunów prawnych dziecka z niepełnosprawnością, ale będzie spersonalizowana imiennie na dziecko. To oznacza, że z ulg korzystać będzie przede wszystkim dziecko, a także pełnoletni opiekun towarzyszący mu w podróży lub podczas wizyty np. w muzeum.

 

Samorząd województwa zabezpieczył na pilotaż związany z wprowadzeniem Mazowieckiej Karty dla Rodzin z Dzieckiem z Niepełnosprawnością 2 mln zł.

Więcej informacji na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Liczba wyświetleń: 723

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.