Komunikaty

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

2020.04.06 10:30 , aktualizacja: 2020.09.04 13:33

Autor: Wiesława Lipińska, rzeczniczka prasowa WUP Warszawa, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

 

Pomoc ze środków  Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)  przysługuje przedsiębiorcyi w okresie wprowadzonego przez niego przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu, w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie epidemii koronawirusa – takie rozwiązania wprowadza ustawa z 31 marca 2020 r. opublikowana 31 marca w Dzienniku Ustaw (Dz. U. z 2020r. Poz. 568).

 

Wsparcie przysługuje w przypadku spadku obrotów gospodarczych:

  • nie mniej niż o 15 proc., obliczonego jako stosunek łącznych obrotów w ciągu 2 kolejnych miesięcy po 1 stycznia 2020 r. do łącznych obrotów z analogicznych 2 miesięcy z roku ubiegłego w następstwie wystąpienia COVID 19, lub

  • nie mniej niż o 25 proc., obliczonego jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanego miesiąca w okresie po 1 stycznia 2020 roku w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego.

O dofinansowanie mogą ubiegać się pracodawcy, którzy nie zalegają z należnościami do ZUS i Urzędu Skarbowego (do końca III kw. 2019 r.); przedsiębiorcy, którzy skorzystają z dopłaty z FGŚP będą zobowiązani do utrzymania miejsc pracy przez okres pobierania świadczeń oraz równy temu okresowi po zakończeniu wsparcia; pracodawcy, którzy nie są zagrożeni niewypłacalnością.

 

Dla pracownika

W związku ze spadkiem obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia koronawirusa, pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca wypłaca wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

Dla pracodawcy

Dzięki środkom z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pracodawca otrzyma dofinansowanie do wynagrodzenia w okresie przestoju w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia plus składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy od przyznanych świadczeń, czyli 1 533,09 zł, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

 

Krótszy czas pracy

Przedsiębiorca, w związku ze spadkiem obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID 19, może obniżyć wymiar czasu pracy pracownika o 20 proc., nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Przy tak obniżonym wymiarze czasu pracy Fundusz dofinansuje maksymalnie do wysokości 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia plus składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy od przyznanych świadczeń, czyli 2 452,27 zł.

 

Dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzeń pracowników, których wynagrodzenie, uzyskane w miesiącu poprzedzającym wniosek o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy było wyższe niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto.

 

Oba świadczenia przysługiwać będą przez łączny okres do 3 miesięcy od daty złożenia wniosku o wypłatę świadczeń. Rada Ministrów może, w celu przeciwdziałania skutkom gospodarczym COVID-19, w drodze rozporządzenia, przedłużyć ten okres mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.

 

Rekomendujemy składanie wniosków przez stronę praca.gov.pl

Wnioski – składane do Dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy– ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, powinny być w miarę możliwości składane elektronicznie przez stronę praca.gov.pl, ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, w trosce o bezpieczeństwo klientów i pracowników.

– Naszym priorytetem jest sprawna obsługa przedsiębiorców w tym kryzysowym czasie. Na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie , gdzie pracownicy urzędu odpowiadają na pytania pracodawców – podkreśla Tomasz Sieradz, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

 

i Pojęcie przedsiębiorcy: 1. Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą; 2. Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.; Dz.U.2019.0.1292 - Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców

Liczba wyświetleń: 1361

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.