Komunikaty

Zaostrzenie zasad epidemicznych. Cała Polska w strefie żółtej. Powiaty otwocki i szydłowiecki w strefie czerwonej

2020.10.10 10:15 , aktualizacja: 2020.10.10 10:21

Autor: Wydział Komunikacji Zewnętrznej (KM), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • powiększ: Infografika serwisu gov.pl
  • powiększ: Infografika serwisu gov.pl
  • powiększ: Infografika serwisu gov.pl

Stan epidemii. W walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – od 10 października w Polsce obowiązują nowe, zaostrzone zasady epidemiczne. Cała Polska jest w strefie żółtej, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej. 

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

 

W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, który będzie kierować opieką nad objawowymi pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2. Na liście 16 szpitali koordynacyjnych znalazł się Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

 

Strefa czerwona obejmuje obecnie 32 powiaty i 6 miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin. W województwie mazowieckim w strefie czerwonej są powiaty otwocki i szydłowiecki.

 

W strefach żółtej i czerwonej noszenie maseczek obowiązuje nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale też na wolnym powietrzu. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży, a także podczas uprawiania sportu.

 

W strefie żółtej w przestrzeni zamkniętej wydarzenie kulturalne może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m kw. Obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W restauracjach, pubach czy klubach na terenie całego kraju należy zachować bezpieczną odległość – na jedną osobę powinny przypadać co najmniej 4 m kw. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

 

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, kongresach i targach, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W kinach może przebywać 25 proc. publiczności. Lokale gastronomiczne mogą być otwarte tylko w godzinach 6.00-22.00. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. W siłowniach jest limit osób – jedna na 10 mkw. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi.

 

Wszystkie zasady i ograniczenia aktualnie obowiązujące w stanie epidemii koronawirusa w Polsce są dostępne na stronie serwisu gov.pl

Liczba wyświetleń: 261

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.