Inne
Informacja dotycząca Konkursu Giełda Pomysłów-ARP Innovation Pitch (Finał 24 stycznia 2019 r.)
2019.01.22 11:15 , aktualizacja: 2019.01.22 12:03
Autor: Wioletta Mikłaszewicz (PZ), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Co roku na Mazowszu z powodu złej jakości powietrza umiera ok. 4-6 tys. osób. a miesięczne koszty związane z leczeniem chorób spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza oraz nieobecnością chorych w pracy w województwie mazowieckim wynoszą aż 800 zł w przeliczeniu na mieszkańca.
Działania na rzecz poprawy jakości powietrza są jednym z priorytetów władz Województwa Mazowieckiego, dlatego, kierując się troską o zdrowie mieszkańców i środowisko. Samorząd Województwa Mazowieckiego, poza działaniami legislacyjnymi, realizuje szereg innych działań służących poprawie jakości powietrza.
Tym razem, wraz z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP) zorganizowaliśmy Konkurs Giełda Pomysłów - ARP Innovation Pitch, którego zadaniem jest wyszukanie innowacyjnych rozwiązań wspierających poprawę jakości powietrza. W ramach Konkursu poszukiwano rozwiązań z obszaru efektywności energetycznej OZE. Termomodernizacji, technik grzewczych, technik ograniczających emisję zanieczyszczeń pochodzących ze spalania paliw stałych w indywidualnych instalacjach grzewczych, technik organizacyjnych, technologii informatycznych oceny źródeł niskiej emisji, innowacyjnych projektów z obszaru komunikacji społecznej.
Konkurs jest skierowany do polskich:
- start-upów. tj. mikroprzedsiębiorstw na wczesnych etapach rozwoju działalności, które oferują produkt lub usługę o znacznym stopniu innowacyjności, która rozwijana może stanowić o przewadze konkurencyjnej spółki,
- mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP),
- projektodawców,
- jednostek badawczych.
Zgodnie z zawartym w dniu 5 grudnia 2018 r. porozumieniem. Województwo Mazowieckie oraz ARP wyznaczyło wyznaczenia minimum trzech ekspertów, którzy wezmą udział w pracach Kapituły Konkursowej.
Praca ekspertów składa się z dwóch etapów:
- zdalna ocena nadesłanych zgłoszeń (zakończona)
- udział osobisty w Finale i wybór Laureata Konkursu (24 stycznia 2019 r.).
W wyniku zakończenia pierwszego etapu prac Kapituły Konkursu do finału zakwalifikowały się następujące projekty, które zostaną zaprezentowane podczas gali finałowej:
- Produkcja węgla bezdymnego jako rozwiązanie problemu smogu dla Mazowsza. Wykorzystanie technologii TORBED i ekstrudacji (Carbo Process - Andrzej Laskowski),
- Niechemiczne uzdatnianie wody - zapobieganie powstawaniu kamienia kotłowego (Innovenergy sp. z o. o.),
- Akumulatory chłodu jako magazyny energii (Mar-Bud sp. z o.o. Budownictwo Sp. k.),
- Nowoczesne paliwa z wykorzystaniem węgla kamiennego (DAGAS Sp. z o.o. Leszek Borkowski),
- System smart home (AItlight)
Eksperci Kapituły oraz wszyscy uczestnicy spotkania będą mieli możliwość zadawania pytań finalistom.
Po zaprezentowaniu się Finalistów Konkursu, Kapituła uda się na obrady, w wyniku których zostanie wyłoniony Laureat Konkursu. Laureat, oprócz możliwości promocji zgłoszonego rozwiązania za pomocą Platformy Transferu Technologii ARP (dot. wszystkich finalistów Giełdy Pomysłów), otrzyma od Samorządu Województwa Mazowieckiego nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł.
Zwycięski projekt może być doskonałym narzędziem wspomagającym samorządy lokalne w walce z niską emisją i przyczynić się do poprawy jakości powietrza na terenie Mazowsza. Dlatego też do udziału w gali konkursowej zostali zaproszeni przedstawiciele gmin z obszaru województwa.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 142
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.