Inne
Nagrody twórcze za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury rozdane
2019.07.29 08:55 , aktualizacja: 2019.07.31 16:09
Autor: Karolina Grzegrzółka (KP), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
W konkursie mogli wziąć udział artyści z Mazowsza, którzy nie ukończyli 35. roku życia, a swoje osiągnięcia mogą potwierdzić nagrodami i wyróżnieniami na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim czy międzynarodowym. Komisja, w której skład wchodzili przedstawiciele departamentu kultury, promocji i turystyki, przedstawiciele środowisk twórczych i artystycznych, jak również przedstawiciel Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego wyłonili trzech najlepszych artystów z Mazowsza.
Tegorocznymi zwycięzcami Nagrody Twórczej zostali:
- Grzegorz Chwaliński- absolwent Zespołu Szkól Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. W bieżącym roku akademickim rozpoczął naukę w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze, w klasie perkusji prof. Gerta Mortensena. Od lat doskonali się w grze na marimbie, wibrafonie, ksylofonie, werblu, kotłach, zestawie rozrywkowym oraz multiperkusyjnym. Zdobywa laury w konkursach krajowych i międzynarodowych. Koncertował na Litwie, w Rosji, Niemczech, Francji, Austrii, Bułgarii, Czarnogórze, Birmie, Włoszech i Danii. Artysta jest członkiem duńskiej grupy perkusyjnej, JPercurama”, z którą odbywał toume’e po Birmie. Muzyk współpracował z takimi formacjami i instytucjami jak: Warszawska Opera Kameralna, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna UMFC w Warszawie, Orkiestra Wojskowa w Radomiu, Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach.
- Hubert Stolarski - edukację muzyczną rozpoczął w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, następnie rozpoczął studia na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Absolwent Poznańskiej Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego. Już na drugim roku studiów został zaproszony do gościnnej współpracy z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie miał okazję brać udział w kilku produkcjach m.in. „Ernani” – G.Verdiego (2009), „Mały Kominiarczyk” – B. Brittena (2010), „Hamlet” – A. Thomasa (2012). Po ukończeniu studiów związany z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Od sezonu 2014/2015 został solistą Opery na Zamku w Szczecinie. Współpracuje z wieloma Filharmoniami na terenie Polski i za granicą, gdzie do tej pory wykonał kilka recitali operowych jak i koncertów muzyki sakralnej, a ważniejsze z nich to m.in. Nelson Messe J. Haydn (Festiwal Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, 2011), Carmina Burana C. Orffa (Filharmonia Narodowa w Warszawie, NOSPR Katowice, 2015, Filharmonia Toruńska 2018), Stabat Mater G. Rossini (UNESCO, Paryż, 2017).
- Marta Zgierska - magister sztuki, dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. dr hab. Grzegorza Przyborka w Katedrze Fotografii Wydziału Operatorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Absolwentka Filologii Polskiej i Dziennikarstwa z Komunikacją Społeczną na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jedyna polska laureatka prestiżowej nagrody Prix HSBC pour la Photographie przyznawanej od ponad 20 lat we Francji. W 2015 roku znalazła się na sporządzonej przez Lens Culture liście 50 najciekawszych fotografów młodego pokolenia na świecie. W swojej praktyce artystycznej zajmuje się problematyką traumy, granicznych doświadczeń oraz pracą z ciałem. Nadaje tym wątkom osobisty rys, często stawiając siebie w roli obiektu działań. Za cykl „Post” autorce przyznano szereg nagród, w tym m.in. Daylight Photo Awards, FotoLeggendo Giovanni Tabo Prize, Kolga Tbilisi Photo Award. Nominowana do DZ BANK Art Collection Fellowship oraz Foam Paul Huf Award. Autorka książki fotograficznej „Post”, opublikowanej nakładem wydawnictwa Actes Sud z Arles, za którą przyznano jej nagrodę PDN Photo Annual. Swoje prace wystawia regularnie w muzeach i galeriach w Polsce i za granicą.
Za swoją aktywność twórczą laureaci otrzymają nagrodę w wysokości 9 tys. zł
Liczba wyświetleń: 319
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.