Inne

Odkrywamy piękno przyrody, uczymy się ją chronić – zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym

2015.05.21 15:50 , aktualizacja: 2015.05.22 08:33

Autor: Agnieszka Jezierska – Chalicka, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Plakat konkursowy fot.MWM w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpc zachęca dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym pt. „Barwy natury, barwy wsi. Ochrona rodzimych gatunków roślin w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.

 

Ideą przedsięwzięcia jest propagowanie wiedzy przyrodniczej i zagadnień związanych z ochroną środowiska poprzez obserwację i wykonywanie pracy plastycznej.

 

Kto może wziąć udział w konkursie

Inicjatywa adresowana jest do dzieci w wieku 5-13 lat; wychowanków przedszkoli, szkół podstawowych  i ośrodków szkolno-wychowawczych  na Mazowszu.

Udział w konkursie pozytywnie wpłynie na rozwijanie wrażliwości ekologicznej wśród najmłodszych, kształtowanie ich poczucia harmonii ze środowiskiem, a także wyzwalanie pozytywnego stosunku do świata przyrody. Umożliwi też zaprezentowanie indywidualnych zdolności plastycznych uczestników.

 

Kategorie tematyczne

Konkurs odbędzie się na terenie ekspozycji muzealnej 19 czerwca br. Jego przedmiotem jest wykonanie pracy plastycznej przy pomocy kredek lub pasteli w jednej z dwóch kategorii tematycznych. Pierwszą z nich jest pejzaż przedstawiający wybrany fragment ekspozycji Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu ze szczególnym uwzględnieniem budynków otoczonych roślinnością, pól uprawnych, ogródków kwiatowych, wybranych fragmentów parku dworskiego lub lasu grądowego. Druga kategoria konkursowa obejmuje zagadnienia związane z ochroną środowiska – pokazanie działań chroniących ekspozycje przyrodnicze.

 

Warunki uczestnictwa

Aby wziąć udział w rywalizacji należy zgłosić placówkę oraz liczbę osób telefonicznie (24 275 28 83, wewn. 37, lub mailowo: ) najpóźniej do 12  czerwca br. W dniu konkursu odbędzie się podział uczestników na grupy, każdej z nich zostanie przydzielony koordynator, który udostępni materiały plastyczne oraz będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji. Po upływie dwóch godzin od rozpoczęcia wykonywania prac plastycznych, zostaną one zebrane i poddane ocenie komisji konkursowej, powołanej przez organizatora.

Ocenie podlegać będą: estetyka i walory artystyczne wykonania pracy, wierność odtworzenia fragmentu ekspozycji (w kategorii pejzaż), pomysłowość w przedstawieniu zasad ochrony ekspozycji przyrodniczej (w kategorii ochrona przyrody).

 

Rozstrzygnięcie konkursu

Po kilku godzinach od wykonania prac uczestnicy będą znali jego wyniki. Wręczenie nagród odbędzie się tego samego dnia – 19 czerwca. Laureaci otrzymają dyplomy pamiątkowe oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dla uczestników konkursu wyróżniających się zaangażowaniem i wiedzą w zakresie zasad ochrony środowiska przewidziano również miłe bonusy.

Liczba wyświetleń: 346

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.