Inne

Konkurs na najciekawszą Marzannę

2011.02.16 11:40 , aktualizacja: 2011.02.16 11:46

Autor: Anita Gad-Turalska, MWM w Sierpcu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza wszystkich, którzy chcą przywitać wiosnę zgodnie z pielęgnowanym od pokoleń obrzędem, do udziału w konkursie na najciekawszą Marzannę.

 

Dawniej wierzono, że magiczne obrzędy przyśpieszą nadejście wiosny. Jedną z takich tradycji ludowych było topienie Marzanny.Symbolizowała onaśmierć, zimę, zło, choroby i wszelakie problemy nękające ludzi. Palono ją i topiono, aby wypędzić zimę – wynoszono ją ze wsi w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Dziś topienie Marzanny straciło swój pierwotny charakter i stało się formą zabawy dla dzieci i młodzieży. Sierpecki skansen stara się jednak, aby pielęgnowane przez pokolenia tradycje nie zostały zapomniane. Dlatego, jak co roku, Muzeum Wsi Mazowieckiej organizuje –w ramach imprezy plenerowej „Powitanie wiosny” – konkurs pt. „Najciekawsza Marzanna”. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem a prezentowane prace są coraz ciekawsze.

 

Do konkursu mogą przystąpić grupy zorganizowane (przedszkolne, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz grupy z placówek edukacyjnych i kulturalnych), co najmniej trzyosobowe. Kukła powinna symbolizować zmiany pór roku, odejście zimy oraz nawiązywać do tradycji ludowej (wyobrażenie kukły związane z chorobami, śmiercią i nieszczęściami). Prace mogą zawierać dodatkowe elementy zdobnicze symbolizujące czasy współczesne. Oceniana będzie estetyka wykonania pracy, walory artystyczne i pomysłowość.

 

Celem konkursu jest popularyzowanie ludowych obrzędów wiosennych, rozwijanie zdolności plastycznych, kreatywności i wyobraźni. Dla najmłodszych jest również okazją do zaprezentowania własnej twórczości.

 

Deklaracje uczestnictwa w konkursie składać można do 15 marca 2011 r. a gotowe kukły należy oddać w dniu imprezy plenerowej „Powitanie wiosny”, tj. 18 marca 2011 r. w godz. od 900 do 1000. Szczegółowy regulamin konkursu znajduję się na stronie internetowej skansenu www.mwmskansen.pl.

  • fot. arch. MWM w Sierpcu
  • fot. arch. MWM w Sierpcu
  • fot. arch. MWM w Sierpcu
  • fot. arch. MWM w Sierpcu
  • fot. arch. MWM w Sierpcu

Liczba wyświetleń: 459

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.