Konkurs „Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – WIERZBA”
XIV edycja konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” rozstrzygnięta
2020.07.23 09:55 , aktualizacja: 2020.07.29 10:55
Autor: Sławomir Ignaczak (KP), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
O tytuł najciekawszej wystawy, najlepszego projektu otwartego, najlepszego projektu edukacyjnego, najlepszego projektu w kategorii „O Wolną Polskę” i najlepszego wydawnictwa 2019 roku ubiegało się łącznie 65 zdarzeń muzealnych z całego Mazowsza.
Konkurs „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” ma na celu pobudzenie pracy muzeów poprzez wyłonienie najlepszych placówek muzealnych i wyróżnienie oraz nagrodzenie najciekawszych zdarzeń przez nie opracowanych i realizowanych, promocję muzeów oraz Województwa Mazowieckiego.
W konkursie mogły wziąć udział muzea, których siedziba znajduje się na terenie województwa mazowieckiego.
Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom XIV edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” będzie miała miejsce 14 września 2020 r. w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
W ramach XIV edycji Konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” zgłoszonych zostało łącznie 65 zdarzeń muzealnych, w tym:
- Wystawy zorganizowane lub współorganizowane przez większe muzea – 13
- Wystawy zorganizowane lub współorganizowane przez mniejsze muzea – 7
- Kategoria „O wolną Polskę” – 7
- Najlepszy projekt edukacyjny – 9
- Kategoria otwarta – 13
- Najciekawsze wydawnictwo muzealne (ISBN) – 16
Lista laureatów XIV edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”
Kategoria „Najciekawsza wystawa”
Wystawy przygotowane przez mniejsze muzea:
- Pierwsze miejsce zajęła wystawa pt. "Nad głowami sosny szumiące. 100. rocznica nadania nazwy Legionowo" zorganizowana przez Filię "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie.
- Drugie miejsce zajęła wystawa pt. „Pamięć, Tożsamość, Dziedzictwo. Pomniki Kazimierza Pułaskiego w Polsce i USA” zorganizowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
- Trzecie miejsce zajęła wystawa pt. „Wykończone tkaniny” zorganizowana przez Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała wystawa pt. „Dawny strój ludowy Ziemi Tłuszczańskiej” zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej.
Wystawy zorganizowane przez większe muzea:
- Pierwsze miejsce zajęła ex aequo wystawa pt. "Odbicie. Jestem jak ty, zapewne" zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wystawa pt. „Wielki świat małego człowieka. Dzieciństwo w kulturach pozaeuropejskich" zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Siedlcach,
- Drugie miejsce zajęła wystawa pt. "Citius – Altius – Fortius. Polska sztuka olimpijska" zorganizowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
- Trzecie miejsce zajęła wystawa pt. „Słowa nieulotne. Pismo w kulturach świata” zorganizowana przez Muzeum Azji i Pacyfiku.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały trzy wystawy:
- "Femina et Medicina. Portret Hygiei w tradycji akademickiej Warszawy" zorganizowana przez Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Wystawa czasowa "Gdynia – Tel Awiw" zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
- „Wystawa, której nie było… Ignacy Łopieński (1865–1941) – odnowiciel sztuki graficznej” zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie.
Kategoria „Projekt otwarty”
- Pierwsze miejsce zajął projekt pt. "O wolną i niepodległą Polskę" – spektakl teatralny
w 70. rocznicę pokazowego procesu młodzieży w kinie Narew w Pułtusku zorganizowany przez Muzeum Regionalne w Pułtusku. - Drugie miejsce zajął projekt pt. „3XMoniuszko” zorganizowany przez Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
- Trzecie miejsce zajął cykl konferencji pt. "Samorząd Mecenasem Kultury" zorganizowany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały dwa projekty:
- Koncert "Olimpijczycy II Rzeczpospolitej" zorganizowany przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie,
- „Biblioteka Cyfrowa Muzeum Łazienki Królewskie” zorganizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Kategoria „Najlepszy projekt edukacyjny”
- Pierwsze miejsce zajął projekt pt. "Wychodząc z ram" zorganizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
- Drugie miejsce zajął projekt pt. „Legendy Starego Miasta w Warszawie. Wybór tekstów do nauki języka polskiego jako obcego z ćwiczeniami” zorganizowany przez Muzeum Warszawy.
- Trzecie miejsce zajął projekt pt. „Lniane kreacje” zorganizowany przez Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał projekt pt. „Wakacje w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze” zorganizowany przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
Kategoria „O Wolną Polskę”
- Pierwsze miejsce zajął projekt pt. „Pytam o Polskę. Dyskusja dzieł XX wieku. Warsztaty dla młodzieży” zorganizowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie.
- Drugie miejsce zajął projekt pt. „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939” zorganizowany przez Muzeum Warszawy.
- Trzecie miejsce zajął projekt pt. "Pokolenie 1918" – Widowisko muzyczne oraz plenerowa wystawa niepodległościowa zorganizowany przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.
Kategoria „Najciekawsze wydawnictwo muzealne”
- Pierwsze miejsce zajęło wydawnictwo pt. „Gdynia – Tel Awiw”, koncepcja i redakcja naukowa: Artur Tanikowski wydane przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
- Drugie miejsce zajęło ex aequo wydawnictwo pt. „Jaskinia Gvardjilas Klde w Gruzji”. Opracowanie wydane w stulecie badań polskiego archeologa Stefana Krukowskiego przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie oraz wydawnictwo pt. „Ignacy Łopieński”, red. naukowa Piotr P. Czyż wydane przez Muzeum Narodowe w Warszawie.
- Trzecie miejsce zajęło wydawnictwo „Wojna wtedy nad Polską szalała. Z pamiętników, listów, dokumentów 1914 – 1920” wydane przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
w Warszawie.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało sześć wydawnictw:
- „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939” wydane przez Muzeum Warszawy,
- „Ptaki, ptaszki, ptakoidy” Stanisław Łubieński wydane przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie,
- „Bratanków dzieje wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich”. Katalog w wersji polsko –węgierskiej, Michał Mackiewicz, Tibor Kovács wydane przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie,
- „Próby z latającymi bombami V – 1 i rakietami balistycznymi V – 2 we wschodniej Polsce w 1944 roku” Sławomir Kordaczuk wydane przez Muzeum Regionalne w Siedlcach,
- „Paweł Susid. Mówię wam: tak wygląda wasze życie= Paweł Susid. Truly I tell you: your life looks like that” wydane przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu,
- „Józef Krzyżewski z Przasnysza i jego potomkowie” autor - dr Waldemar Krzyżewski wydane przez Muzeum Weterynarii Wiesławy i Waldemara Krzyżewskich w Przasnyszu.
Liczba wyświetleń: 1080
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.