Aktualności

Europejska Nagroda Promocji Przedsiębiorczości 2014

2014.02.10 09:45 , aktualizacja: 2014.02.11 15:09

Autor: Sylwia Sztark, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Komisja Europejska ogłosiła 27 stycznia 2014 r. rozpoczęcie kolejnej edycji Konkursu „Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2014” – „European Enterprise Promotion Awards 2014”.

 

Konkurs adresowany jest do władz lokalnych, regionalnych i krajowych, do miast, regionów, wspólnot, organizacji biznesowych, instytucji realizujących programy edukacyjne, jak również do jednostek samorządu terytorialnego, które wspólnie z przedsiębiorcami realizują projekty w formule partnerstwa publiczno – prywatnego.

 

Konkurs Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości wskazuje i wyróżnia najlepszych promotorów przedsiębiorstw i przedsiębiorczości w Europie, przedstawia najlepsze przykłady zasad i praktyk w tej dziedzinie, zwiększa świadomość społeczną na temat jej roli oraz zachęca i inspiruje potencjalnych przedsiębiorców.

 

Poprzednie edycje ENPP cieszyły się w naszym kraju dużym zainteresowaniem, co potwierdza fakt, że w siedmiu kolejnych latach zgłoszono łącznie 168 projektów. W roku 2013 Polski projekt, polegający na wystawieniu przedstawienia teatralnego pt. „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach” w kategorii konkursowej „Promowanie ducha przedsiębiorczości” otrzymał specjalne wyróżnienie Komisji Europejskiej. Został on opracowany przez Gminę Wrocław i jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, którzy mogą go oglądać dzięki transmisji on line.

 

Podobnie jak w minionym roku nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach: 

 

1.     Promowanie ducha przedsiębiorczości: nagroda w tej kategorii przyznawana jest za inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym, które promują przedsiębiorczy sposób myślenia zwłaszcza wśród młodych ludzi i kobiet. (Przykłady: działania i programy promujące przedsiębiorców i działania przedsiębiorcze oraz kulturę kreatywności, innowacyjności i gotowości na ryzyko)

2.     Inwestowanie w umiejętności: nagroda w tej kategorii przyznawana jest za inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym na rzecz doskonalenia umiejętności przedsiębiorczych i menedżerskich. (Przykłady: promowanie konkretnych umiejętności, takich jak umiejętności techniczne niezbędne rzemieślnikom, znajomość języków czy obsługi komputera, oraz programów mentorskich i programów dotyczących mobilności dla przedsiębiorców, a także nauczania przedsiębiorczości w szkołach i na uczelniach)

3.     Rozwój środowiska biznesowego: w kategorii tej nagroda przyznawana jest za innowacyjną politykę na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym w dziedzinie promocji rozpoczynania i rozwijania działalności, upraszczania procedur ustawodawczych i administracyjnych obowiązujących firmy oraz wdrażania zasady myślenia najpierw na małą skalę, przynoszącej korzyści małym i średnim przedsiębiorstwom. (Przykłady: działania ułatwiające MŚP dostęp do rynku zamówień publicznych, ograniczające biurokrację, sprzyjające rozwojowi nowych firm oraz wspomagające promocję potencjału innowacyjnego technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz e-biznesu)

4.     Wspieranie umiędzynarodawiania działalności biznesowej: nagroda w tej kategorii przyznawana jest za politykę i inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym zachęcające firmy – w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa – do pełniejszego wykorzystywania możliwości oferowanych przez rynki wspólnotowe i pozawspólnotowe. (Przykłady: projekty na rzecz nawiązywania, utrzymywania i zacieśniania międzynarodowej współpracy przedsiębiorstw, narzędzia ułatwiające wymianę informacji lub nawiązywanie kontaktów, usługi doradcze lub projekty ułatwiające MŚP ekspansję zagraniczną)

5.     Wspieranie rozwoju zielonych rynków i poprawy efektywności gospodarowania zasobami: nagroda w tej kategorii przyznawana jest za politykę i inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym ułatwiające dostęp małych i średnich przedsiębiorstw do zielonych rynków oraz przyczyniające się do poprawy efektywności gospodarowania przez nie zasobami na przykład przez doskonalenie umiejętności prowadzenia działalności w sposób przyjazny dla środowiska, kojarzenie podmiotów i pozyskiwanie funduszy.

6.     Przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne: nagroda w tej kategorii przyznawana jest za inicjatywy władz oraz partnerstw publiczno-prywatnych na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym zwiększające świadomość odpowiedzialności społecznej wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Nagroda w tej kategorii będzie przyznawana również za działania promujące przedsiębiorczość wśród grup znajdujących się w trudnym położeniu, takich jak bezrobotni, zwłaszcza długookresowo, legalni imigranci, niepełnosprawni czy mniejszości etniczne. (Przykłady: przedsiębiorstwa społeczne lub przedsiębiorstwa typu „non-profit’ realizujące potrzeby społeczności)

 

Nagroda główna zostanie przyznana zgłoszonej inicjatywie wspierania i promowania przedsiębiorczości, która zostanie uznana za najbardziej innowatorską i inspirującą w całej Europie.

 

Podmiot, który zamierza wziąć udział w Konkursie powinien, opisując swój projekt na formularzu zgłoszeniowym wykazać, w jaki sposób zrealizowane już przedsięwzięcia przyczyniły się do ułatwienia rozwoju biznesu oraz jak stymulowały gospodarkę regionu podczas dwuletniego okresu poprzedzającego zgłoszenie do Konkursu.

 

Do 15 marca 2014 r. do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawiepowinny zostać dostarczone formularze zgłoszeniowe.

 

Z przekazanych projektów Jury powołane przez Ministra Gospodarki wybierze maksimum dwa projekty w dwóch różnych kategoriach, które zostaną nominowane do etapu europejskiego.

 

Wyniki Konkursu fazy europejskiej ogłoszone zostaną podczas uroczystej ceremonii, na którą zaproszeni zostaną wszyscy laureaci nominowani przez poszczególne kraje.

 

Zapraszamy również do odwiedzinstrony internetowej Komisji Europejskiej: http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/best-practices/european-enterprise-awards/index_pl.htm, na której znajdują się aktualne informacje o Konkursie oraz do zapoznania się z polską wersją Podręcznika na 2014 rok.

 

Informacji o Konkursie udziela Krajowy Punkt Kontaktowy:

Hanna Muchowska

Ministerstwo Gospodarki

Departament Instrumentów Wsparcia

pl. Trzech Krzyży 3/5

00-507 Warszawa

E-mail: 

 

Osoba do kontaktu w UMWM:

 

Sylwia Sztark

Biuro Współpracy Gospodarczej

Kancelaria Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

ul. Jagiellońska 26

03-719 Warszawa

tel. (+48 22) 59 07 757

fax. (+48 22) 59 07 725

e-mail:

Liczba wyświetleń: 233

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.