Aktualności

II Kongres Klastrów Polskich „Klastry polskie – ich rola i kondycja u progu nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014–2020”

2014.05.14 13:35

Autor: Sylwia Sztark, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej oraz Związek Pracodawców Klastry Polskie zapraszają na II Kongres Klastrów Polskich, który odbędzie się we wtorek, 20 maja 2014 r.  w Sejmie RP.

 

Hasło przewodnie Kongresu „Klastry polskie – ich rola i kondycja u progu nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014 – 2020” ma daćpretekst do debaty na temat słabych i mocnych stron powstałych i powstających w Polsce klastrów w kontekście rozwoju przedsiębiorczości naszego kraju i konkurencyjności polskich form w Unii Europejskiej.

 

Program:

10.00     Otwarcie II Kongresu Klastrów Polskich

10.30     Panel I „Nauka - administracja - przemysł. Razem dla innowacji"

Naczelną ideą klastrów jest oparcie ich działania o współpracę trzech środowisk. Dzięki utrzymywaniu bliskich relacji między nimi zwiększa się zarówno efektywność innowacji, jak też konkurencyjność przemysłu regionu. O znaczeniu innowacji dla gospodarki, o współpracy nauki i przedsiębiorców, a także o doświadczeniach, sukcesach i porażkach opowiedzą naukowcy, politycy i przedsiębiorcy.

11.30     Przerwa kawowa

12.00     Panel II „Jak finansować, jak wspierać, kogo wspierać: Środki funduszy europejskich i wsparcie krajowe dla klastrów na rzecz innowacji”

Rola klastrów jako narzędzi wzrostu innowacyjności przedsiębiorstw jest coraz bardziej zauważana. Efektem tego jest przeznaczenie większej ilości środków i narzędzi przeznaczonych na wsparcie klastrów i należących do nich przedsiębiorstw w programach europejskich nowej perspektywy finansowej. O tym, kto będzie udzielał wsparcia, komu i na jakich zasadach będą dyskutowali przedstawiciele beneficjentów i instytucji wspierających przedsiębiorców.

13.00     Panel III „Klastry - jak to działa, dobre i złe doświadczenia. Klastry przemysłów high-tech kontra klastry tradycyjnych branż przemysłowych”

Działalność klastrów w Polsce trwa od ponad 10 lat. Początkowo klastry kojarzono wyłącznie z branżami wysokich technologii takimi jak lotnictwo, przemysł biotechnologiczny, czy też IT. Okazuje się jednak, że niezwykle często klastry tworzą przedsiębiorcy w tradycyjnych sektorach gospodarki. Jakie są ich sukcesy, a jakie problemy, na jakie rafy natrafi animator nowo-tworzonego klastra opowiedzą na bazie swoich doświadczeń wieloletni menagerowie klastrów.

14.00     Podsumowanie i zakończenie konferencji

Liczba wyświetleń: 151

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.