Aktualności

Zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów

2018.02.13 14:30 , aktualizacja: 2020.02.19 11:21

Autor: Filip Kalwarczyk (PZ), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Zbiorcze zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów oraz o sposobach gospodarowania nimi

Kogo dotyczy

Zgodnie  z art. 75 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2018 poz. 21). (zwanej dalej ustawą o odpadach) roczne sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządza:

  • Wytwórca obowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów
  • Prowadzący działalność polegającą na gospodarowaniu odpadami (z wyłączeniem prowadzącego odbieranie odpadów komunalnych) w zakresie:
    • zbierania odpadów
    • przetwarzania odpadów
  • Podmiot prowadzący działalność polegającą na wydobywaniu odpadów ze składowiska odpadów lub ze zwałowiska odpadów na podstawie zgody na wydobywanie odpadów lub decyzji zatwierdzającej instrukcję prowadzenia składowiska odpadów w fazie poeksploatacyjnej.

Termin

Zgodnie z art. 46 ustawy o odpadach podmioty obowiązane do sporządzenia sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami składają je w terminie do dnia 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów.

Miejsce składania

Sprawozdania można:

  • przesłać pocztą na adres:
    • Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych

ul. Ks. I. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa

lub

  • Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie,

ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa

  • złożyć osobiście w punkcie kancelaryjnym przy ul. Ks. I. Kłopotowskiego 5 (parter, pokój 008)
    lub w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
    przy ul. Jagiellońskiej 26, 03-719 Warszawa
  • drogą elektroniczną na adres elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie: http://epuap.gov.pl/kup/searchContentServlet?nazwaOpisu=Skargi,+wnioski,+zapytania+do+urzedu&idPodmiotu=umwm
  • lub adres skrytki na ePUAP dla podmiotów publicznych: /umwm/skrytka

 

Wzory formularzy

Wzory dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji i sprawozdawczości w zakresie gospodarki odpadami https://www.gov.pl/web/klimat określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz. U. poz.1973).

 

Zgodnie z art. 237aa ust. 1 pkt 1 ustawy o odpadach, podmioty obowiązane przed dniem wejścia
w życie niniejszej ustawy do sporządzenia i składania zbiorczych zestawień danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku
i unieszkodliwiania tych odpadów sporządzają i składają je, za rok 2017 i za rok 2018, stosując przepisy dotychczasowe.

Sprawozdania za lata 2017-2018 należy sporządzać na wzorach formularzy określonych rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących
do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych o odpadach (Dz. U. Nr 249, poz.1674).

 

Podmioty zobowiązane do sporządzenia przedmiotowego sprawozdania wypełniają tylko te działy, które ich dotyczą. Proszę nie przesyłać niewypełnionych stron sprawozdania.

 

Obowiązki posiadacza odpadów z zakresu prowadzenia ewidencji

Posiadacz odpadów jest obowiązany do prowadzenia na bieżąco ich ilościowej i jakościowej ewidencji zgodnie z katalogiem odpadów. Katalog określono w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. poz. 1923).

 

W przypadku korzystania przez wytwórców odpadów ze wspólnego lokalu dopuszcza się przeniesienie odpowiedzialności za wytworzone odpady na rzecz jednego z nich lub na rzecz wynajmującego lokal, jeżeli podmiot ten zapewni postępowanie z przyjętymi odpadami w sposób zgodny z ustawą o odpadach. Przeniesienie odpowiedzialności, oznacza przeniesienie praw i obowiązków ciążących na wytwórcy odpadów i następuje pod warunkiem zawarcia umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Z obowiązku uzyskania odpowiednio zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów zwalnia się podmiot prowadzący działalność inną niż działalność gospodarcza w zakresie gospodarowania odpadami, który zbiera odpady opakowaniowe i odpady w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych, w tym zbieranie leków i opakowań po lekach przez apteki, przyjmowanie zużytych artykułów konsumpcyjnych w sklepach, systemy zbierania odpadów w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych, urzędach i instytucjach (nieprofesjonalna działalność w zakresie zbierania odpadów).

Sprzedawca odpadów i pośrednik w obrocie odpadami niebędący posiadaczami odpadów są obowiązani do prowadzenia na bieżąco ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów niebezpiecznych.

 

Kary

Zgodnie z art.180  ustawy o odpadach kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi ewidencji odpadów albo prowadzi tę ewidencję w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym podlega karze grzywny.

Zgodnie z art.180a ustawy o odpadach kto, wbrew obowiązkowi, o którym mowa w art. 76, nie składa sprawozdania, podlega karze grzywny.

 

Kto nie podlega obowiązkowi ewidencji

Na podstawie z art. 45 ust. 1 ustawy o odpadach obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy:

  • osób fizycznych i jednostek organizacyjnych niebędących przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na potrzeby własne, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 21 kwietnia 2006 r.  w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz. U. Nr 75, poz. 527).
  • podmiotów prowadzących działalność inną niż działalność gospodarcza w zakresie gospodarowania odpadami, które zbierają odpady opakowaniowe i odpady w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych, w tym zbieranie leków i opakowań po lekach przez apteki, przyjmowanie zużytych artykułów konsumpcyjnych w sklepach, systemy zbierania odpadów
    w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych, urzędach i instytucjach (nieprofesjonalna działalność w zakresie zbierania odpadów).
  • wytwórców:

 

Ewidencja uproszczona

Zgodnie z art. 71 ustawy o odpadach uproszczoną ewidencję odpadów z zastosowaniem jedynie karty przekazania odpadów prowadzą podmioty, które:

  • wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kg rocznie;
  • wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi w ilości do 5 ton rocznie.
  • transportujący odpady wykonujący wyłącznie usługę transportu odpadów;
  • władający powierzchnią ziemi, na której komunalne osady ściekowe są stosowane
    • w rolnictwie, rozumianym jako uprawa wszystkich płodów rolnych wprowadzanych
      do obrotu handlowego, włączając w to uprawy przeznaczane do produkcji pasz,
    • do uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu,
    • do uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz.

 

Uwaga!!! Prowadzenie uproszczonej ewidencji odpadów nie zwalnia z obowiązku przekazania marszałkowi województwa zbiorczego zestawienia danych o odpadach.

Liczba wyświetleń: 259

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.