Aktualności
Planowane przetargi związane z budową gazociągu między Rumunią, Bułgarią, Węgrami i Austrią
2018.03.06 15:25 , aktualizacja: 2018.03.06 15:37
Autor: Mariusz Rukat (KM), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Informujemy, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzielił pożyczki w wysokości 60 milionów euro na budowę nowego gazociągu między Rumunią, Bułgarią, Węgrami i Austrią (tzw. korytarz gazowy BRUA). Realizacja projektu będzie w perspektywie przedmiotem publicznych przetargów realizowanych zgodnie z zasadami EBOR.
Z wstępnych informacji wynika, że pierwsza faza projektu w Rumunii obejmie:
- budowę rurociągu o długości 478 km między węzłem technologicznym Podişor w pobliżu Bukaresztu i rurociągiem w Recaş – około 30 km od Timisoary,
- wyposażenie w urządzenia pomocnicze (jak nowoczesne systemy nadzoru – hardware and software supervisory systems) oraz technologie komunikacyjne,
- trzy stacje kompresorowe, które mają być rozmieszczone wzdłuż trasy.
Budowa korytarza gazowego BRUA umożliwi nowe połączenia z głównymi projektami infrastruktury gazowej w regionie, takimi jak Południowy Korytarz Gazowy, inne środkowoeuropejskie węzły gazowe oraz planowane instalacje wydobywcze ze złóż podmorskich na Morzu Czarnym. Łączna długość gazociągu wyniesie 1318 km.
Całkowity koszt projektu to 479 mln euro. Oprócz finansowania z EBOR, Unia Europejska zapewnia granty w wysokości 179 mln euro, rumuński operator Transgaz inwestuje 149 mln euro, a Europejski Bank Inwestycyjny wnosi pożyczkę w wysokości 50 mln euro.
Zapowiedzi o przetargach realizowanych w ramach tego projektu będą dostępne m.in. na stronie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w zakładce „Procurement Notices”.
Zachęcamy do odwiedzania witryny Departamentu Współpracy Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie na bieżąco publikowane są informacje o wydarzeniach gospodarczych realizowanych lub polecanych przez MSZ.
Liczba wyświetleń: 109
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.