Aktualności

II Circular Week - tydzień dla zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie

2019.09.27 11:45 , aktualizacja: 2019.10.02 10:17

Autor: Agnieszka Jędrzejczak (KM), Wprowadzenie: Julia Rukat

Po raz drugi w Polsce, po raz pierwszy w międzynarodowym gronie, odbędzie się Circular Week. Tydzień zawiera serię wydarzeń promujących proekologiczne rozwiązania wśród firm i społeczności, w tych oczywistych, jak i najbardziej zaskakujących dziedzinach. Od 7 do 13 października odbędą się inspirujące spotkania, warsztaty, wizyty w wybranych fabrykach oraz streetartowy happening z wykorzystaniem aluminiowych puszek. Wszystko po to, by idea zrównoważonego rozwoju, a nawet zero waste stała się bliższa każdemu z nas.

 

W ramach Tygodnia Gospodarki Obiegu Zamkniętego konsumenci dowiedzą się jak produkować mniej odpadów nie rezygnując z komfortu życia. O idei zero waste uczestnicy dowiedzą się podczas warsztatów dotyczących zrównoważonej mody czy recyclingu. W stolicy odbędzie się też happening, podczas którego aluminiowe puszki zyskają drugie życie, zamieniając się w dzieło sztuki.

 

Gospodarka obiegu zamkniętego jest odpowiedzią na wyzwania zarówno ekologiczne, jak i społeczne. Dzięki idei Circular Economy ludzie zaczynają rozsądnie gospodarować zasobami naszej planety. Zmieniają funkcjonowanie gospodarki tak, aby zamykać obiegi, a odpady stają się cennym surowcem. W idealnym świecie w ogóle nie powinno być odpadów. Już na etapie projektowania produktu lub usługi jak najdłuższe życie surowca powinno być priorytetem. W gospodarce cyrkularnej nie trzeba rezygnować z codziennego komfortu życia, ale wymaga to zmiany perspektywy i konsumowania w sposób zrównoważony. To także konkretne korzyści - jak podaje TNO Circular Economy pozwoli zaoszczędzić 7,5 miliarda euro rocznie na surowcach pierwotnych, o 17 000 kilo ton zmniejszy się emisja CO2 i stworzonych zostanie 54 000 nowych miejsc pracy.

 

Gospodarka obiegu zamkniętego sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości. Pojawiają się nowe modele biznesowe i nowe możliwości tworzenia biznesu. W Europie z sukcesem funkcjonują firmy, które odbierają zużyte fusy po kawie z kawiarni i na przygotowanym z tego surowca podłożu hodują grzyby i cykorię. W Holandii istnieje firma leasingująca jeansy, a Mitshubishi zmieniło model biznesowy i odeszło od sprzedaży wind, pobierając opłaty za poszczególne przejazdy. Philips za to oferuje usługę oświetlenia z wliczonym kosztem utrzymania sprawnej  instalacji zastępującą prostą wymianę żarówek.


Więcej informacji o inicjatywach – na polskiej platformie wspierającej transformację gospodarki w kierunku cyrkularnym.


W organizację Circular Week zaangażowało się wiele instytucji, firm i start-upów, które już teraz pomyślnie wdrażają założenia koncepcji.

 

Branżowe spotkania w całej Europie

W ramach Circular Week każdy dzień tygodnia poświęcony jest innemu tematowi. Dla mieszkańców wybranych miast Polski i Europy przewidziano wiele atrakcji, m.in. wizytę w fabryce opakowań w Lublinie, warsztaty i targi zero waste w Poznaniu, konferencję dotycząca Bałtyku – oczywiście w Gdańsku, wizytę w fabryce L’Oreal Warsaw Plant oraz happening artystyczny przygotowany przez Fundację Recal w stolicy.

Swoimi doświadczeniami z circular economy podzielą się przedstawiciele ambasad Finlandii, Szwecji, Holandii i Szwajcarii. Przedsiębiorstwa w tych krajach mogą pochwalić się pomyślnym wdrażaniem innowacji wpisujących się w zrównoważony rozwój.

Zwieńczeniem Circular Week będzie Mazovia Circular Congress, który odbędzie się 11 października w Warszawie. Jego organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.

 

Szczegółowy program Circular Week

 

Więcej informacji

 

Instytucje chcące zaangażować się w Circular Week projekt mogą zgłaszać poprzez maila: contact@circularweek.org

Liczba wyświetleń: 74

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.