Pasek przewijania
Marszałek Adam Struzik z głębokim żalem przyjął wiadomość o śmierci kardynała Józefa Glempa - wybitnego kapłana stojącego na straży chrześcijańskich wartości.
2013.01.24 09:20 , aktualizacja: 2016.09.21 09:39
Autor: Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- fot.arch.IJPII
- fot.arch.UMWM
- fot.arch. UMWM
- fot.arch.IJPII
- fot.arch.IJPII
- fot.arch.IJPII
- fot.arch.UMWM
„Czynić sprawiedliwość w miłości” – zawołanie to przyjął kardynał Józef Glemp za swoją dewizę życiową i konsekwentnie był jej wierny przez lata posługi. Zmarł w Warszawie po długiej chorobie. Miał 83 lata. Odszedł wybitny kapłan, opiekun kraju i kościoła w trudnych czasach, prawdziwy autorytet moralny, a przede wszystkim mądry i skromny człowiek.
W latach 1981-2004 kardynał Józef Glemp był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, w latach 1981-2009 – prymasem Polski, a od 2006 r. arcybiskupem seniorem archidiecezji warszawskiej. Jego posługa prymasowska rozpoczęła się w bardzo trudnym okresie – w pierwszym roku urzędowania wprowadzono w Polsce stan wojenny. „Miejscem dialogu jest stół” – przekonywał wówczas wiernych, optując za rozwiązaniami pokojowymi, pozwalającymi uniknąć „bratobójczych walk”. Jako prymas został opiekunem duszpasterstwa polonii rozproszonej po całym świecie i ordynariuszem na terenie Polski dla kościołów obrządku grekokatolickiego i ormiańskiego.
Ksiądz kardynał Józef Glemp był człowiekiem niezłomnego ducha. Jego dzieło posługi kapłańskiej wpływało na kształt kościoła w Polsce, któremu służył z pełnym chrześcijańskim oddaniem. Przeprowadził polskich wiernych przez czas przemian ustrojowych w 1989 r., a dzięki zdolnościom mediacyjnym wypracował kompromisowe stanowisko episkopatu wobec wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Gdy w 2009 r., jako prymas-senior, przyjmował z rąk śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego – najwyższe odznaczenie państwowe – powiedział „…odznaczenie w mojej osobie rozkłada się na bardzo wielu tych, którzy współdziałali, pracowali, modlili się, poświęcali i cierpieli za to, żeby dobro i wolność wśród narodów mogły się tak rozwijać i umacniać(...). Widomym symbolem tego jest budowa Świątyni Opatrzności Bożej, po 200 latach.” Kardynał Glemp poświęcił temu ostatnie lata swojego życia.
Niekwestionowana postać bł. Jana Pawła II, jego myśl społeczna i osiągnięcia m.in. w dziedzinie kultury stały się zarówno dla marszałka Adama Struzika, jak i kardynała Józefa Glempa inspiracją do podjęcia wspólnych działań na rzecz powołania Instytutu Jana Pawła II. – Jest to miejsce, do którego będą przenoszone myśli naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II – mówił marszałek 1 maja 2006 r. przy podpisywaniu dokumentu powołującego nową instytucję kultury. Było to swoistego rodzaju podsumowanie wieloletniej, owocnej współpracy marszałka Adama Struzika z kardynałem Józefem Glempem.
Artykuły powiązane
Liczba wyświetleń: 550
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.