Patron roku

Patron Roku 2019 na Mazowszu wybrany

2019.01.04 14:10 , aktualizacja: 2019.08.28 08:47

Autor: Magdalena Łapkiewicz (KP), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

Sejmik Województwa Mazowieckiego, uchwałą nr 24/18 z 19 grudnia 2018 r. ogłosił rok 2019 na Mazowszu „Rokiem Witolda Gombrowicza, Rokiem Stanisława Moniuszki i Rokiem 20-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego”.

 

Witold Gombrowicz, prozaik, dramaturg, jeden z najważniejszych i najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. W roku 2019 mija 50. rocznica śmierci autora „Ferdydurke”, „Dzienników”, „Trans Atlantyku”. Przez wiele lat związany był z Warszawą i Mazowszem. Prześmiewca, prowokator, prekursor postmodernizmu. Twórca uniwersalny i ponadczasowy, którego dzieła charakteryzowała siła języka, rozważania na temat opresyjności społeczeństwa i kultury oraz poruszanie problemów niedojrzałości i młodości.

 

Stanisław Moniuszko, w tym roku przypada 200. rocznica urodzin polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, twórcy polskiej opery narodowej, dyrektora warszawskiego Teatru Wielkiego, najwybitniejszego po Fryderyku Chopinie przedstawiciela stylu narodowego w muzyce polskiej, autora 268 pieśni m.in. „Prząśniczki”, muzyki sakralnej m.in. „Litanie ostrobramskie” i przede wszystkim operowej „Halka”, „Straszny Dwór”. W utworach kompozytora znajdziemy elementy ludowe, dzięki którym utrwalane są wzorce patriotyczne i piękno narodowego obyczaju.

 

20-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Rok 2019 to rok jubileuszu, okazja do podkreślenia znaczenia samorządu w podnoszeniu jakości życia obywateli, umacniania struktury nowoczesnego, niezawisłego i demokratycznego Państwa. Bardzo cenne i wciąż zyskujące na znaczeniu działania wspólnot samorządowych wpływają bezpośrednio na rozwój kapitału społecznego i aktywności obywatelskiej, poziom stabilności gospodarczej i bezpieczeństwa Polski. Te 20 lat przyczyniło się do prężnego rozwoju Mazowsza, zaznaczenia potencjału społecznego i kulturowego, dzięki skutecznemu zarządzaniu uwzględniającemu potrzeby mieszkańców gmin, powiatów i miast.

 

W ramach obchodów roku 2019 na Mazowszu „Roku Witolda Gombrowicza, Roku Stanisława Moniuszki i Roku 20-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego” Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz mazowieckie instytucje kultury, we współpracy z Departamentem Kultury, Promocji i Turystyki zaplanowały szereg ciekawych i różnorodnych przedsięwzięć kulturalnych, które realizowane będą przez cały 2019 rok.

 

Do organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń upamiętniających odzyskanie niepodległości zachęcamy również mazowieckie szkoły, dla których patronem są ww. postacie. Ciekawe inicjatywy postaramy się wesprzeć poprzez przekazanie drobnych gadżetów promocyjnych do wykorzystania w związku z organizacją takich przedsięwzięć.

 

Informacje w powyższej sprawie można uzyskać pod nr. telefonu (22) 59 79 229.

Liczba wyświetleń: 1197

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.