Pozostałe

Porejestrowe doświadczalnictwo odmianowe - lista zalecanych do uprawy odmian zbóż i ziemniaków na obszarze województwa mazowieckiego na rok 2010

2010.03.08 12:04 , aktualizacja: 2010.03.08 12:04

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Porejestrowe doświadczalnictwo odmianowe (PDO) jest wielopodmiotowym systemem doświadczalnym, w którym wzorem krajów UE, powinny ze sobą współpracować jednostki i organizacje zainteresowane rozwojem rolnictwa zarówno w skali kraju, jak i własnego regionu (samorządy terytorialne, samorządy rolnicze, administracja rządowa, służby doradcze, firmy hodowlano-nasienne, jednostki badawczo-rozwojowe, związki plantatorów, przemysł przetwórczy oraz inne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa).

Program zakłada prowadzenie koordynowanych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych doświadczeń odmianowych, z wykorzystaniem istniejącej w naszym kraju bazy doświadczalnej. Bazę tę stanowią: stacje doświadczalne oceny odmian (należące do COBORU), jednostki hodowli roślin, punkty doświadczalne ośrodków doradztwa rolniczego, zakłady doświadczalne instytutów badawczo-rozwojowych i wyższych uczelni rolniczych, itp. W przyszłości przewiduje się również prowadzenie doświadczeń, zwłaszcza wdrożeniowo-upowszechnieniowych, przez rolników, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i sprzętem.

Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO) w zasadniczej części ma charakter wojewódzki, tzn. większość ustaleń dotyczących realizacji PDO, w tym również finansowe, podejmowana jest autonomicznie na szczeblu każdego województwa. Większość istotnych spraw związanych z realizacją programu na terenie poszczególnych województw zapada na posiedzeniach Zespołu Wojewódzkiego PDO, powołanego wspólnie przez Marszałka Województwa, Prezesa Izby Rolniczej oraz Dyrektora Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych. Dyrektor Centralnego Ośrodka wyznaczył też Stacje Koordynujące PDO odpowiedzialne za bezpośrednią realizację PDO na terenie każdego z województw.

Badania odmianowe realizowane w ramach PDO są ukierunkowane bezpośrednio na potrzeby praktyki rolniczej.
Stacją Koordynującą PDO na terenie Województwa Mazowieckiego jest Stacja Doświadczalna Oceny Odmian (SDOO) w Kawęczynie, SDOO Kawęczyn 96-516 Szymanów
Dyrektorem Stacji jest Pani: Emilia Sekulska Tel. (0-25) 631 42 92

Ustawa o nasiennictwie z dnia 26 czerwca 2003 r. art. 25 (Dz. U. z 2007 Nr 41, poz. 271 z późn. zm.) nakłada na samorząd wojewódzki, we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Badań Odmian Roślin Uprawnych i Izbami Rolniczymi, obowiązek wspierania doświadczeń prowadzonych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego.
W dniu 15 grudnia 2003 r. między Województwem Mazowieckim a Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych zawarte zostało porozumienie dotyczące współpracy w zakresie tworzenia i upowszechniania systemu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Od 2001 roku Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie wspiera finansowo badania prowadzone w ramach PDO.

Korzyści z realizacji PDO
• systematyczny dopływ rzetelnej informacji o wartości odmian w różnych rejonach kraju i warunkach uprawy
• ułatwienie rolnikom trafnego doboru najwartościowszych odmian do uprawy, dostosowanych do lokalnych warunków gospodarowania
• efektywne wykorzystanie postępu biologicznego w rolnictwie
• uregulowanie dopływu do rolnictwa odmian z Krajowego Rejestru Odmian oraz ze Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA).

Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych w postaci broszur rozsyłane są corocznie do Izb Rolniczych, Ośrodków Doradztwa Rolniczego i Starostw w celu rozpropagowania ich wśród producentów. Broszury, w ograniczonej liczbie, są dostępne nieodpłatnie w Departamencie Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, ul. Skoczylasa 4.

Dystrybucją broszur zajmuje się
Agnieszka Orysiak
Departament Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie
tel. (0-22) 59 79 683
e-mail: a.orysiak@mazovia.pl

Liczba wyświetleń: 501

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.