Pozostałe
Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu
2015.06.02 12:15 , aktualizacja: 2016.03.22 12:00
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Początki wziął w Radomskim Towarzystwie Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi (powstałym w 1912 r.). Na początku lat 30. został utworzony Miejski Przytułek dla Umysłowo Upośledzonych, który w czasie II wojny światowej był azylem dla ludzi prześladowanych przez okupanta. W kwietniu 1945 r. przytułek staje się Oddziałem Psychiatrycznym Szpitala Miejskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego. W kolejnych latach powstaje Przychodnia Zdrowia Psychicznego dla dorosłych i dzieci, której kierownikiem zostaje dr med. Barbara Borzym.
Budowa szpitala rozpoczyna się w 1962 r., a już trzy lata później następuje uroczyste otwarcie pierwszego pawilonu Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Krychnowicach k/Radomia. Dyrektorem zostaje dr Barbara Borzym. Szpital początkowo posiada 150 łóżek i jest jednym z największych i najnowocześniejszych szpitali tego typu w kraju. Kolejne lata to czas oddawania do użytku nowych pawilonów.
W następnych dziesięcioleciach placówka funkcjonuje, zmieniając odpowiednio do przepisów formę prawną. We wrześniu 2001 r. następuje uroczyste otwarcie nowoczesnego oddziału Rehabilitacji Neurologicznej, a w lutym 2002 r. powstaje Dzienny Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży.
Obecnie szpital zapewnia ponad 800 miejsc dla pacjentów w różnym wieku. Specjalizuje się w leczeniu wszelkich zaburzeń psychicznych, lecznictwa odwykowego, narkomanii oraz towarzyszących im schorzeń ogólnoustrojowych. Placówka zlokalizowana jest na terenie pięknego parku o łącznej powierzchni 12,5 hektara.
W ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 506 m².
Liczba wyświetleń: 235
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.