Pozostałe

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku

2015.06.02 12:20 , aktualizacja: 2016.03.29 12:50

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku jest jedną z największych placówek ochrony zdrowia działających w regionie północno-zachodniego Mazowsza. Jego historia sięga 1960 r., w którym podjęto decyzję o budowie nowego szpitala. Realizację inwestycji rozpoczęto w 1963 r. Uroczyste oddanie do użytku szpitala, który nosił wówczas nazwę Szpitala Miejskiego im. prof. dr med. Marcina Kacprzaka nastąpiło w dniu 9 kwietnia 1973 roku. W styczniu 1976 r. zmieniono nazwę placówki na Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku. Szpital działa jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, którego organem założycielskim jest samorząd województwa mazowieckiego.

 

Historia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku to czas nieustannego rozwoju i modernizacji. Szpital w imponującym tempie się zmienia, nowocześnieje i jest wspaniałą wizytówką północno-zachodniego Mazowsza. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców regionu oraz dostosowując się do nowoczesnych metod diagnostycznych tworzone są nowe pracownie, poradnie, oddziały i zakłady. W 1996 r. zakupiono tomograf komputerowy, który znacznie poprawił możliwości diagnostyczne. W latach 2004-2009 dzięki finansowemu zaangażowaniu samorządu województwa mazowieckiego oraz wykorzystaniu środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu ZPORR utworzono m.in. Pracownię Hemodynamiczną, Ośrodek Intensywnej Opieki Kardiologicznej, Ośrodek Elektroterapii, Poradnię Zaburzeń Rytmu Serca oraz Kontroli Stymulatorów Serca, Pracownię ESWL i Pracownię Rezonansu Magnetycznego. W ramach poprawy jakości udzielanych świadczeń udoskonalono standardy postępowania obowiązujące zarówno w pionie lecznictwa jak też w pionie administracji. W maju 2006 r. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku uzyskał Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy EN ISO 9001:2000 w zakresie działalności: udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie stacjonarnej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz diagnostyki medycznej.

 

W 2005 r. zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o rozbudowie WSzZ w Płocku. Rozpoczęły się intensywne prace związane z projektowaniem i planowaniem realizacji inwestycji. W kwietniu 2009 r. projekt rozbudowy i wyposażenia nowego pawilonu uznany został za strategiczny dla rozwoju województwa mazowieckiego i jako Indywidualny Projekt Kluczowy uzyskał dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WM 2007-2013. Ukończona w 2010 r. rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku wraz z wyposażeniem to wielki sukces placówki, który jest potwierdzeniem prężnej działalności szpitala oraz ciągłych starań podwyższanie standardów oferowanych usług medycznych. W latach 2010-2012 prowadzona była modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ze środków finansowych Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, budżetu województwa mazowieckiego oraz środków własnych szpitala przeprowadzono kompleksowy remont, zakupiono sprzęt, aparaturę medyczną i wyposażenie. Nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy udziela świadczeń zdrowotnych wszystkim, którzy są w stanie zagrożenia zdrowia lub życia.

 

Nowoczesne wyposażenie, rozbudowana baza diagnostyczna i lecznicza szpitala gwarantuje wysoki poziom świadczonych usług. Atutem jest duże doświadczenie i zaangażowanie personelu oraz troskliwa opieka nad pacjentem. Celem szpitala jest stałe podnoszenie jakości we wszystkich obszarach działalności i utrzymanie wiodącej pozycji na rynku usług zdrowotnych. W marcu 2015 r. Minister Zdrowia przyznał Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Płocku Certyfikat Akredytacyjny, który stanowi dowód zaufania w zakresie jakości udzielanych świadczeń oraz stanowi wyraz uznania dla dotychczasowej działalności Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku oraz pracy wszystkich jego pracowników.

 

W ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 1068 m², to największa inwestycja w projekcie.

 

 

Liczba wyświetleń: 296

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.