Pozostałe
„Pro Mazovia” dla Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku
2008.06.02 00:00 , aktualizacja: 2010.11.30 12:12
Autor: Administrator, Wprowadzenie: JakubWojna
31 maja br. podczas uroczystości jubileuszowych z okazji 85-lecia istnienia Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku uhonorowany został Medalem Pamiątkowy PRO MASOVIA.
Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku posiada bogatą historię i tradycję będącą spadkiem po Szkole Rolniczej w Trzepowie.
Swoją historię szkoła rozpoczęła w 1923 roku jako Powiatowa Szkoła Rolnicza Żeńska w Trzepowie dzięki inicjatywie miejscowych organizacji społecznych i ówczesnego starosty. W dniu 9 stycznia 1923 roku na posiedzeniu Sejmiku Płockiego, zgodnie z ustawą sejmową z dnia 9 stycznia 1920 roku o ludowych szkołach rolniczych i uchwałą Wydziału Powiatowego Starostwa Powiatowego, podjęto decyzję o zorganizowaniu szkoły rolniczej dla dziewcząt pod egidą Ministerstwa Rolnictwa. Organizacją merytoryczno – dydaktyczną zajęli się Leokadia i Stanisław Bergerowie nauczyciele Szkoły Rolniczej w Niegłosach. Szkołę zorganizowano z myślą o córkach rolników z powiatu płockiego i sąsiednich.
Szkoła cieszyła się wielkim szacunkiem, a jej wychowanki uzasadnioną sławą wzorowych gospodyń wiejskich, patriotek i działaczek społecznych. Znaczącym wydarzeniem w życiu szkoły było uczestnictwo dziewcząt w dożynkach u Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Spale w 1928 roku, oraz uczestnictwo społeczności szkolnej w uroczystości poświęcenia lotniska z udziałem Prezydenta RP w listopadzie 1932 roku.
W okresie okupacji działalność szkoły była przerwana. W budynkach szkolnych mieścił się szpital wojskowy.
Szkoła w Trzepowie wznowiła swoją działalność dydaktyczną i gospodarczą w kwietniu 1945 roku.
Pierwsza powojenna szkoła w Trzepowie to Gimnazjum Rolnicze Żeńskie, później Liceum Rolniczo – Gospodarcze.
Poczynając od roku szkolnego 1947/48 rozpoczęto likwidację powiatowych szkół rolniczych, które oparte były na wzorach oświaty rolniczej okresu międzywojennego. W związku z tym w Trzepowie powstaje Państwowe Liceum Rolnicze Żeńskie przemianowane w 1952 roku na Państwowe Technikum Rolnicze istniejące w latach 1952-1957.
Ważnym wydarzeniem w dziejach szkoły była matura w 1952 roku .
Struktura organizacyjne szkoły ulegała w okresie powojennym częstym zmianom.
W latach 70-tych szkołą kieruje doświadczony pedagog i organizator mgr inż. Janina Bieńkowska w tym czasie szkoła dynamicznie rozwija się i rozrasta.
W 1977 roku powołano decyzją Ministerstwa Rolnictwa Zespół Szkół Rolniczych. Do szkoły wcielono jako filie Zasadnicze Szkoły Zawodowe: w Bielsku, Drobinie, Sikorzu, Staroźrebach, Łącku, Radzanowie. W 1982 roku przyłączono ZSR o kierunku ogrodniczym w Płocku.
Zapotrzebowanie na kadrę meliorantów w województwie spowodowało uruchomienie w 1984 roku Policealnego Studium Zawodowego o kierunku melioracje i urządzenia wodne.
W roku 1982 założono pierwszy w województwie ogród botaniczny.
W roku szkolnym 1994/95 szkoła została zakwalifikowana jako jedna z pięciu w kraju do uczestnictwa w polsko – niemieckim programie polegającym na modernizacji treści nauczania w zakresie przedmiotów ekonomicznych oraz kształcenia praktycznego, stworzono nowe dostosowane do wymagań Unii Europejskiej wersje programów nauczania, które do dnia dzisiejszego stanowią stały element nauczania.
W 1992 roku nawiązano współpracę z francuską szkołą rolniczą w Clermont – Ferrand, dokąd młodzież wyjeżdżała na praktykę. W 1995 roku nawiązano współpracę z Lycee Agricole w Fontaines w Burgundii, tę współpracę Ministerstwo Rolnictwa Francji uznało za najlepszą współpracę szkoły polskiej i francuskiej.
Mówiąc o dalszym rozwoju szkoły nie można pominąć faktu, który w decydujący sposób wpłynął na los ZSR w Trzepowie. W latach sześćdziesiątych powstało nieopodal szkoły potężne przedsiębiorstwo Mazowieckie Zakłady Rafineryjno – Petrochemiczne w Płocku, a teren szkoły znalazł się w pasie ochronnym Petrochemii. Wówczas również podjęto decyzję o przeniesieniu szkoły z Trzepowa do Gór co nastąpiło dopiero w czerwcu 1999 roku. Aktualnie w strukturze organizacyjnej Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej istnieją:
- Liceum Ogólnokształcące
- Technikum
- Zasadnicza Szkoła Zawodowa
- Szkoła Policealna
- Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych
- Liceum Uzupełniające dla Dorosłych
- Technikum dla Dorosłych
- Technikum Uzupełniające na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej
- Szkoła Policealna dla Dorosłych
Liczba wyświetleń: 506
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.