Pozostałe
Pro Masovia dla skrzypaczki Wandy Wiłkomirskiej
2009.02.27 14:00 , aktualizacja: 2010.11.30 12:48
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
11 stycznia br., w uznaniu całokształtu dorobku artystycznego, Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” uhonorowana została wybitna skrzypaczka Wanda Wiłkomirska. Medal wręczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik w czasie jubileuszowego koncertu z okazji osiemdziesiątych urodzin artystki. W uroczystej gali uczestniczyli również Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Stefan Kotlewski oraz Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.
Wanda Wiłkomirska, znana na całym świecie legenda polskiej wiolinistyki, po raz pierwszy wystąpiła publicznie w wieku 7 lat. Edukację muzyczną szlifowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. Po 13 grudnia 1981 roku wyjechała z Polski do Niemiec, gdzie uczyła gry na skrzypcach. Obecnie mieszka w Australii w Sydney.
Artystka koncertowała na pięciu kontynentach, dając recitale i grając z czołowymi orkiestrami pod batutą takich mistrzów jak: Otto Klemperer, Leonard Bernstein, Carlo Maria Giulini, John Barbirolli, Kurt Masur, Wolfgang Sawallisch, Zubin Mehta.
Skrzypaczka, przez 22 lata była solistką Filharmonii Narodowej w Warszawie. Brała udział w inauguracji odbudowanej po wojennych zniszczeniach Filharmonii Narodowej w Warszawie, w otwarciu Barbican Hall w Londynie, dała inauguracyjny recital oraz wystąpiła na pierwszym koncercie orkiestry Sydney Symphony w Operze w Sydney.
Oprócz działalności koncertowej, prowadzi kursy muzyczne w wielu krajach i promuje młodych polskich skrzypków na świecie.
Koncert z okazji jubileuszu artystki poprowadził dyrygent Antoni Wit. Wśród muzyków, którzy zagrali dla Wandy Wiłkomirskiej znaleźli się między innymi: Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Rafał Kwiatkowski. Dochód z koncertu, z inicjatywy skrzypaczki, został przeznaczony na rzecz Domu Muzyka Seniora, który powstaje w Kątach koło Góry Kalwarii.
Liczba wyświetleń: 226
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.