Pozostałe

„Warszawa poznaje Mazowsze, Mazowsze poznaje Warszawę”

2009.04.15 10:51 , aktualizacja: 2009.04.28 12:32

Autor: Administrator, Wprowadzenie: JakubWojna

Harmonogram
27 kwietnia br. rusza trzecia edycja programu „Warszawa poznaje Mazowsze, Mazowsze poznaje Warszawę”. W tegorocznej edycji co poniedziałek od godz. 10.00 w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście będą prezentować się miasta leżące na Szlaku Książąt Mazowieckich.

Gmina Węgrów zaprezentuje się razem z zamkiem w Liwie - najmniejszym zamkiem na Mazowszu - ostatnim bastionem mazowieckiego księstwa, w którym księżna Anna broniła niezależności swojej dzielnicy przed wysłannikami Jagiellonów. Powiat Białobrzeski to miejscowości o średniowiecznym rodowodzie założone przez książąt, leżące nad południową granicą księstwa, którą była Pilica. Pułtusk może poszczycić się zamkiem biskupów płockich, którzy dostali to miasto z nadania książąt mazowieckich, największym rynkiem w Europie, a także jarmarkiem historycznym, na który przyjeżdża co roku kilka tysięcy turystów. Ostrów Mazowiecka to dziś najbardziej "książęca" ze wszystkich miast Mazowsza miejscowość - może poszczycić się jedynym na Mazowszu pomnikiem poświęconym dawnym władcom Mazowsza - pomnikiem księżnej Anny; w Ostrowii w miejscu dawnego dworu książęcego został też zrekonstruowany i w tym roku 30 maja zostanie otwarty gród książąt mazowieckich. Na terenie gminy Góra Kalwaria znajduje się najbliżej Warszawy położony zamek książąt mazowieckich – Czersk. Szydłowiec to miasto graniczące z ziemiami księstwa mazowieckiego od południa, które może poszczycić się unikalnymi na Mazowszu zabytkami: zamkiem, gotyckim kościołem i renesansowym ratuszem, a także szeregiem imprez historycznych organizowanych na zamku. W Iłży do roku odbywa się największa na Mazowszu impreza historyczna nawiązująca do XIII-wieku - czasów świetności księstwa mazowieckiego, natomiast Ciechanów to zaś jedna ze stolic księstwa Mazowieckiego, siedziba jego władców. Znajduje się tu największy i najbardziej imponujący na Mazowszu zamek.

Liczba wyświetleń: 341

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.