Pozostałe
Wspieranie przedsiębiorczości i rozwój infrastruktury tematami konwentu Marszałków RP
2009.04.21 10:37 , aktualizacja: 2009.04.21 10:37
Autor: Marta Michalska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Uczestnicy Konwentu rozpoczęli obrady od uczczenia minutą ciszy pamięci ofiar tragicznego pożaru w Kamieniu Pomorskim.
Gospodarze 16 województw przybyli do Łodzi, aby dyskutować m.in. o zagadnieniach związanych z zagospodarowaniem przestrzennym, polityką zdrowotną i szkolnictwem. Znaczna część spotkania poświęcona została dyskusji na temat infrastruktury komunikacyjnej na terenie województw oraz koncepcji budowy dróg krajowych i autostrad do 2012 roku. Uczestnicy Konwentu poruszyli również temat rozwoju i promocji turystyki i kultury w regionach. Dyskutowano także nad koncepcją wspierania przedsiębiorczości w województwach i związanymi z tym działaniami podejmowanymi wspólnie przez Urzędy Marszałkowskie i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury przedstawili rządowe plany dotyczące inwestycji drogowych na lata 2008-2012, omówione zostały także zamierzenia inwestycyjne związane z koleją i projektem „Duże prędkości”, który ma połączyć Wrocław, Poznań, Łódź i Warszawę do 2020 r. Na specjalnie przygotowanej trasie pociągi będą mogły poruszać się z prędkością nawet 360 km/h. Dzięki temu podróż z Łodzi do Warszawy skróci się do zaledwie 30 min. Zaprezentowano także najważniejsze projekty, współfinansowane ze środków unijnych oraz stan prac związanych z planowane budową Centralnego Portu Lotniczego.
Konwent Marszałków Województw RP został powołany w 1999 roku. Jest on ciałem opiniotwórczo - doradczym, reprezentującym interesy wszystkich szesnastu regionów. W trakcie posiedzeń Konwentu marszałkowie województw omawiają najważniejsze problemy z jakimi borykają się samorządy województw i opracowują wspólne koncepcje działań.
Liczba wyświetleń: 143
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.