Pozostałe

Pro Masovia dla OSP w Szydłowcu

2009.05.21 11:15 , aktualizacja: 2010.11.30 12:51

Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Ochotnicza Straż Pożarna w Szydłowcu ma już 110 lat. W uznaniu całokształtu działalności Marszałek Województwa mazowieckiego Adam Struzik wyróżnił jednostkę Medalem Pamiątkowym PRO MASOVIA. Jubileuszowa uroczystość, która odbyła się 17 maja br., stała się także okazją do uhonorowania druha Stanisława Plaskoty Dyplomem Uznania za wyróżniającą się służbę i zasługi na rzecz województwa mazowieckiego. Medal oraz Dyplom, w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego wręczyła Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożenna Pacholczak.
 

Ochotnicza Straż Pożarna w Szydłowcu jest najstarszą jednostką działającą na terenie gminy i powiatu szydłowieckiego oraz jedną z najstarszych w Polsce. Powstała w 1899 roku z inicjatywy przedsiębiorców, na mocy statutu zatwierdzonego przez ówczesne władze zaboru rosyjskiego.

O bogatej przeszłości jednostki świadczą losy jej sztandaru fundowanego trzykrotnie:
• Sztandar ufundowany i poświęcony 9 września 1919 roku, który został zniszczony przez zaborcę,
• Sztandar ufundowany przez społeczeństwo w roku 1948, który znajduje się obecnie w kościele farnym pod wezwaniem. Św. Zygmunta w Szydłowcu,
• Sztandar ufundowany przez społeczeństwo miasta Szydłowiec w 1999 roku w 100-tną rocznicę powstania jednostki, który znajduje się w Izbie pamięci OSP. W uznaniu zasług sztandar ten został odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

Obecnie jednostka składa się z 76 druhów z wydzieloną 16-osobową Jednostką Operacyjno-Techniczną do działań ratowniczo-gaśniczych.
Chlubą druhów z Szydłowca jest funkcjonująca od 1910 roku Orkiestra Strażacka, która do tej pory czynnie uczestniczy w lokalnych uroczystościach oraz z powodzeniem bierze udział w konkursach i turniejach.
OSP w Szydłowcu jest aktywną jednostką rozwojową cieszącą się dużym zaufaniem społecznym.

Liczba wyświetleń: 336

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.