Pozostałe
Program kształtowania zachowań ratowniczych dla pracowników samorządowych szczebla powiatowego i gminnego Województwa Mazowieckiego
2009.06.24 09:04 , aktualizacja: 2009.06.24 09:04
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „MEDITRANS” SP ZOZ w Warszawie rozpoczyna drugą edycję „Programu kształtowania zachowań ratowniczych dla pracowników samorządowych szczebla powiatowego i gminnego Województwa Mazowieckiego”. Program skierowany jest do pracowników samorządowych szczebla powiatowego i gminnego z terenu Województwa Mazowieckiego, nie posiadających wykształcenia medycznego.
Celem programu jest nabycie przez uczestników programu wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz prawidłowego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz umiejętności oceny tych sytuacji, a także zasad efektywnego wzywania pomocy przez wyspecjalizowane jednostki.
Udzielenie pierwszej pomocy to umiejętność na wagę złota a właściwie życia. Każda forma promowania tej nauki wśród społeczeństwa jest bezcenna.
Wypadków niestety nie można uniknąć, więc każdy z nas powinien być przygotowany do niesienia pomocy. Właściwie udzielona pierwsza pomoc niejednokrotnie ratuje ludzkie życie.
W krajach rozwiniętych umiejętność udzielania pierwszej pomocy medycznej jest powszechnie znana, jej nauka zaczyna się już w szkołach podstawowych i chodzi tu nie tylko o naukę udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, ale także o naukę wszelkich zachowań w sytuacji wypadków i kataklizmów masowych. Zwłaszcza ostatnie lata bardzo niespokojne w wydarzenia o wymiarze politycznym związane z terroryzmem wskazują, że takie umiejętności są nieocenione, a ich zastosowanie zmienia często tragiczny ciąg wydarzeń. Także katastrofy ekologiczne czy klęski żywiołowe pokazują, że brak koordynacji wolontariatu a przede wszystkim brak umiejętności niesienia pomocy mogą być tragiczne w skutkach. To co wydarzyło się w 2001 roku w bogatych i wydawałoby się dobrze przygotowanych do takich sytuacji Stanach Zjednoczonych jeszcze bardziej zwraca uwagę na to, że w dzisiejszych czasach umiejętności udzielania pierwszej pomocy są po prostu niezbędne. Gdyby co dziesiąty mieszkaniec ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy udałoby się uratować przynajmniej milion istnień ludzkich rocznie.
Liczba wyświetleń: 242
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.