Pozostałe
Program „Wzmocnienie i rozszerzenie świadczeń w sferze diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń narządu ruchu u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym"
2009.06.24 09:07 , aktualizacja: 2009.06.24 09:07
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka
Program „Wzmocnienie i rozszerzenie świadczeń w sferze diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń narządu ruchu u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPDZ) - etap V” realizowany jest w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu od czterech lat i dotyczy diagnostyki i rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. W trakcie realizacji programu zbadano ponad 1000 pacjentów a wielu z nich wielokrotnie. Analiza ruchu stała się nieodzownym elementem terapii dzieci z MPDZ. Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu jest obecnie jednym z najważniejszych centrów w kraju zajmujących się terapią dzieci z MPDZ oraz szkoleniem specjalistów w dziedzinie rehabilitacji dzieci z MPDZ.
Mózgowe porażenie dziecięce jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wśród dzieci co stanowi poważny problem społeczny. Wczesne uszkodzenie mózgu u dzieci jest przyczyną ograniczenia lub zniesienia funkcji ruchowych oraz powstania zaburzeń postawy ruchu u rozwijających się dzieci. U pewnej liczby dzieci występują także zaburzenia towarzyszące w postaci upośledzenia umysłowego, funkcjonalnych ograniczeń komunikacji i postrzegania otaczających zjawisk. Jest to złożony problem wymagający wnikliwej wielospecjalistycznej oceny i postępowania usprawniającego, ścisłej współpracy z rodziną. W Polsce około 1000-1500 dzieci w skali każdego roku dotknięte jest mózgowym porażeniem dziecięcym. Badania krajowe wskazują, że skala problemu rośnie, mimo poprawy przed i okołoporodowej opieki medycznej. Najbardziej narażone na uszkodzenia mózgu są noworodki szczególnie niedojrzałe wcześniaki z bardzo niską wagą urodzeniową. Dzieci z porażeniem mózgowym wymagają wysokospecjalistycznej diagnostyki. Jedną z metod jest analiza ruchu. Tego typu badanie wykonuje się w Laboratorium Analizy Ruchu przy Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu k/W-wy.
Liczba wyświetleń: 491
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.