Harmonogram sesji sejmiku

SESJA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Termin: 12 lipca 2012

 

Z posiedzenia Sejmiku...

 

Radni przyjęli pięć stanowisk dotyczących: „janosikowego”, obniżenia środków finansowych na świadczenia opieki zdrowotnej w 2013 r., trudnej sytuacji w opiece psychiatrycznej, konieczności przygotowania RPO na lata 2014-2020 w oparciu o indywidualne zasady, uwzględniające specyficzną sytuację województwa mazowieckiego, oraz konieczności budowy stopnia wodnego Ciechocinek-Nieszawa.

 

Lotnisko Warszawa-Modlin

Zanim przystąpiono do realizacji merytorycznych punktów porządku obrad, wiceprezes zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, Marcin Danił zaprezentował radnym stan przygotowań do otwarcia lotniska, które zaplanowano na 15 lipca 2012 r. – Mamy do czynienie z autentycznym sukcesem – powiedział marszałek Adam Struzik, który dodał, że lotnisko trzeba traktować również jako znaczący impuls rozwojowy dla północno-wschodniej części Mazowsza. Dlatego też - zdaniem marszałka - w Strategii Rozwoju oraz Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego powinien znaleźć się zapis o powstaniu wokół portu strefy aktywności gospodarczej. Sukcesu gratulowali również radni Witold Kołodziejski i Grzegorz Pietruczuk, który poruszył kwestię braku bocznicy kolejowej z Modlina do lotniska. Sprawa opóźnienia budowy tego 5,5 km odcinka wynika z trudności w uzyskaniu decyzji środowiskowej. Podstawowym problemem są siedliska nietoperzy, bytujących w podziemnych zabudowaniach Twierdzy Modlin.

 

Stanowiska

W następnym punktach porządku obrad, sejmik zajął się projektami stanowisk. W pierwszym, dotyczącym prac nad zmianą ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – nad którą prowadzona jest obecnie debata w Sejmie - radni wyrazili sprzeciw wobec obowiązującego systemu wpłat do budżetu państwa oraz apelują do posłów o to, aby maksymalny poziom „janosikowego” nie przekraczał 35 proc. dochodów podatkowych jednostki. Zmniejszyłoby to wysokość np. tegorocznej wpłaty o ok. 107 mln zł. Jak podkreślił marszałek Adam Struzik, propozycja posłów, w której maksymalny poziom wpłat nie mógłby przekraczać 40 proc. wpływów podatkowych z zeszłego roku, nic nie zmieni w sytuacji Mazowsza.

Kolejne stanowisko dotyczy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Sejmik postuluje w nim o przygotowanie indywidualnych zasad opracowania tego dokumentu, ze względu na specyficzną sytuację Mazowsza, które jako jedyne w Polsce nie będzie zaliczone do regionów słabiej rozwiniętych. W opinii radnych, władze regionalne „powinny w pełni uczestniczyć w opracowywaniu, negocjowaniu, wykonywaniu, a także zmianie mechanizmów zaporowych”. Sejmik wnioskuje również, aby zasady podziału funduszy europejskich były dostosowane do realnych potrzeb regionów, jak również zapewniono niezależne zarządzanie środkami oraz elastyczne ich rozdzielanie.

W następnym stanowisku sejmik „wyraża stanowczy sprzeciw wobec drastycznego obniżenia środków finansowych na świadczenia opieki zdrowotnej na rok 2013, przewidzianych w projekcie planu finansowego Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, będącego skutkiem algorytmu podziału środków pochodzących z obowiązkowej składki ubezpieczenia zdrowotnego”. Zasada ta jest krzywdząca dla mieszkańców województwa mazowieckiego, ponieważ spowoduje, że wiele niezbędnych publicznych usług medycznych stanie się niedostępna. Radni oczekują nowych rozwiązań systemowych oraz uzupełnienia planu finansowego oddziału mazowieckiego NFZ co najmniej o 817,6 mln zł, co pozwoli na utrzymanie dotychczasowego poziomu świadczeń zdrowotnych. Zarząd województwa zwrócił się również do sejmiku o przyjęcie uchwały, która umożliwi wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego szczegółowego trybu i kryteriów podziału środków pomiędzy centrale i oddziały wojewódzkie NFZ.

Sejmik apeluje także - w kolejnym stanowisku - o zwiększenie w planie finansowym NFZ środków na świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień oraz wprowadzenie rozwiązań systemowych, które spowodowałyby wzrost liczby specjalistów w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. „Obecny poziom finansowania psychiatrii prowadzić może do zapaści tej dziedziny medycyny” – czytamy w stanowisku.

Radni zdecydowali ponadto poprzeć stanowisko Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego dotyczące budowy II stopnia wodnego na Wiśle w rejonie Ciechocinek-Nieszawa, który zabezpieczałby przed erozją dolne stanowisko zapory we Włocławku. Odstąpienie od tej inwestycji grozi utratą stateczności i zniszczeniem włocławskiej zapory. Brak tego stopnia powoduje również odkładanie się rumowiska w strefie cofkowej, a co za tym idzie podnoszenie się zwierciadła wody. Może to w efekcie doprowadzić do przerwania wałów lub przelania się wody przez ich koronę.

 

Współpraca międzyregionalna

Sejmik zgodził się na zawarcie porozumienia o współpracy między województwem mazowieckim a obwodem winnickim (Ukraina), która obejmować będzie m.in. takie dziedziny jak: rolnictwo, nauka i kultura, transport, ochrona zdrowia oraz wspieranie rozwoju gospodarczego i wymianę doświadczeń z zakresu funkcjonowania samorządu terytorialnego.

 

„Moje Boisko – Orlik 2012”

W związku z rezygnacją gmin: Łomianki, Cegłów i Olszewo-Borki z budowy kompleksów sportowych w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012” oraz zmianą lokalizacji trzech obiektów, zgłoszonych przez gminy Jedlnia-Letnisko, Wołomin oraz Płock, radni przyjęli stosowną uchwałę.

 

Do Komisji:

  • Prawa, Samorządu, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego skierowano projekt uchwały w sprawieupoważnienia zarządu województwa do przeprowadzenia kontroli  w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie.

 

Ponadto sejmik przyjął m.in. projekty uchwał:

  • zmieniającej uchwałę w sprawie uchwały budżetowej Województwa Mazowieckiego na 2012 rok
  • w sprawach zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz wykonania planu finansowego za 2011 rok Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie
  • w sprawie przekształcenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej dla Niesłyszących i Słabosłyszących o dwuletnim okresie nauczania oraz Technikum Uzupełniającego Specjalnego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Radomiu
  • w sprawach likwidacji dotychczasowej aglomeracji Serock, Stromiec, Warszawa, Łomianki, Zakroczym oraz wyznaczenia nowej.

 

Oświadczenia

Radna Ewa Tomaszewska w związku z upadłością jednego z biur podróży, zwróciła się do zarządu województwa o przedstawienie na najbliższej sesji sejmiku informacji na ten temat.

 

Justyna Michniewicz

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.